Stop wypalaniu traw

Wieści Bełchatów stop wypalaniu traw

Starostwo Powiatowe w Bełchatowie wspólnie z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Bełchatowie kontynuuje akcję „Stop wypalaniu traw!”.

– Kilkanaście procent wyjazdów strażaków z KPPSP w Bełchatowie do pożarów, to wyjazdy do palących się łąk i traw. Godzinna akcja jednego zastępu straży to koszt kilkuset złotych, który obciąża wszystkich podatników – mówi Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski. – Nie dość, że trzeba do akcji gaśniczej angażować strażaków, to w dodatku bezmyślne wypalanie zagraża bezpieczeństwu ludzi i dobytku oraz niszczy cały świat biologiczny. Apelujemy do mieszkańców o powstrzymanie się od wypalania traw, czy zarośli, ale również o szybkie informowanie służb w przypadku zauważenia niekontrolowanego rozprzestrzeniania się ognia.

Przyrodnicy alarmują, że podczas wypalania traw, łąk, zarośli, ginie cały świat mikrobiologiczny, w ogniu płoną płazy, gady, ptaki i nawet drobne ssaki. Straty dla przyrody na pogorzelisku są ogromne, potrzeba lat aby przyroda na spalonym terenie odbudowała się. Często ludzie tracą kontrolę na ogniem i przy okazji zaczynają płonąć lasy, a nawet zabudowania.

– Wypalanie traw jest czynem prawnie zabronionym – podkreśla Wojciech Jeleń, Komendant Powiatowy PSP w Bełchatowie. – Niestety już w tym roku na terenie całego kraju odnotowano 11.000 pożarów traw, natomiast w naszym powiecie już 30. Co ciekawe coraz mniej wypalania traw odnotowujemy na terenach wiejskich, gdzie wzrosła świadomość niebezpieczeństw z tym związanych oraz groźba utraty dopłat, a coraz więcej pożarów traw występuje na terenie samego Bełchatowa czy Zelowa. Często młodzież dla zabawy podpala trawy, nie zdając sobie sprawy z zagrożeń, jakie z tego płyną.

NIE SPALAJ PRZYRODY
STOP WYPALANIU TRAW

Wypalanie traw to bezmyślne niszczenie zieleni. Zobacz jakie przynosi szkody:
Wypalanie:
obniża wartość plonów (o 5-8%)
powoduje erozję gleby, wymywanie i wywiewanie jej warstwy próchnicznej, zabijany zostaje świat mikrobiologiczny gleby
zabija owady zapylające rośliny, np. trzmiele, pszczoły i inne owady, które warunkują rozwój roślinności łąkowej
niszczy miejsca lęgowe ptaków
Płomienie niszczą miejsca bytowania zwierzyny łownej, m.in. bażantów, kuropatw, zajęcy, a nawet saren.
jest przyczyną groźnych, a nawet śmiertelnych wypadków
powoduje pożary zabudowań
powoduje trudności w ruchu drogowym
powoduje olbrzymie, trudne do ugaszenia pożary lasów
powoduje zatrucie środowiska
generuje wysokie koszty dla budżetu państwa w związku z wyjazdami jednostek gaśniczych

Wypalanie jest prawnie zabronione!
Ustawa o ochronie przyrody zabrania wypalania roślinności na łąkach, pastwiskach, nieużytkach, rowach, pasach przydrożnych, szlakach kolejowych lub w strefie oczeretów i trzcin.