Strażacy z Bujen świętowali 90-lecie istnienia jednostki

osp

Od 90 lat chronią, pomagają, biorą czynny udział w życiu społecznym i kulturalnym. 25 września strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Bujnach świętowali jubileusz istnienia jednostki.

Sprawne, szybkie interwencje i dobre wyszkolenie bojowe jednostki przez dziesiątki lat chroniły domostwa przed zniszczeniem. Ale nie tylko, bo strażacy z Bujen zawsze chętnie włączali się działania społeczne, brali udział w uroczystościach gminnych, pomagając nie tylko w ich organizacji, ale i podnosząc ich rangę i narodowy charakter. 25 września był dniem, w którym można było o tym wszystkim przypomnieć.

O godzinie 13.30 przed ołtarzem kościoła pw. św. Wawrzyńca stanęły strażackie poczty sztandarowe, bowiem uroczyste obchody 90-lecia istnienia OSP Bujny rozpoczęła msza święta koncelebrowana przez kapelana strażaków ks. Grzegorza Cierlińskiego i proboszcza parafii Bujny ks. Jerzego Peterę.
Ksiądz kapelan przypomniał postać św. Floriana, życząc druhom nieustannej opieki patrona strażaków. Przypomniał też o ich wielkiej odwadze i poświęceniu, z jakim sprawują służbę w obronie życia i mienia innych, niejednokrotnie z narażeniem siebie na niebezpieczeństwo. Ksiądz proboszcz z kolei życzył wewnętrznego ognia i siły, którą ochotnicy zarażają do bezinteresownego działania.
Po mszy świętej wszyscy w uroczystej defiladzie i przy akompaniamencie Orkiestry Dętej z Gomulina przemaszerowali na plac przed strażnicą w Bujnach, gdzie radny Michał Gaworczyk powitał przybyłych gości, a komendant Zarządu Gminnego OSP w Woli Krzysztoporskiej i prezes OSP Bujny druh Mirosław Jakubczyk złożył uroczysty meldunek nadbryg. Tadeuszowi Karczowi.
90-letnią historię jednostki w Bujnach przedstawiła młoda adeptka ochotniczej służby Beata Stanikowska, po czym zasłużeni działacze i członkowie OSP za swoją długoletnią i nienaganną służbę społeczną w szeregach OSP otrzymali zaszczytne odznaczenia.
Ale nie tylko strażacy zostali nagrodzeni. Także oni postanowili przyznać swoje wyróżnienie, a tym wyróżnionym został wójt gminy Wola Krzysztoporska Roman Drozdek, któremu strażacy dziękowali za nieustanne wspieranie OSP. Druhowie nadali wójtowi godność „Honorowego Strażaka OSP w Bujnach”, obdarowując jednocześnie złotym hełmem. Wójt z kolei dziękował strażakom za ich odpowiedzialną służbę i angażowanie w społeczną działalność kolejnych pokoleń młodych ludzi.