Piotrków Tryb.: Mieszkańcy sprawdzili jak działa Stacja Uzdatniania Wody

Dni Otwarte SUW Szczekanica

Czysta, zdrowa piotrkowska kranowa. Skąd się bierze w naszych domach i jak jest uzdatniana? Odpowiedzi na te pytania znaleźli mieszkańcy podczas Dni Otwartych Stacji Uzdatniania Wody „Szczekanica”, które odbyły się w dniach 17-19 kwietnia 2015 roku. Na teren SUW „Szczekanica” podczas weekendu przybyło ponad 400 osób.

O tym jak ważna jest w naszym życiu woda, nikomu nie trzeba przypominać. Świadczy o tym chociażby fakt, że człowiek odczuwa pragnienie w momencie, gdy straci przynajmniej 1% całkowitej ilości wody, którą posiada w ciele. Już od najmłodszych lat warto dbać o edukację dzieci i młodzieży, aby przekonać ich do picia wody, która pomaga w nauce i doskonale gasi pragnienie. Specjalnie
z myślą o wszystkich mieszkańcach Piotrkowa Trybunalskiego Stacja Uzdatniania Wody po raz kolejny zdradziła swoje tajniki.

Zwiedzania obiektu i degustacja wody
Akcja trwała od piątku do niedzieli (17-19 kwietnia) w godzinach 10:00 do 16:00. Zwiedzanie z przewodnikiem cieszyło się wielkim zainteresowaniem. Pierwszego dnia na Stacji pojawili się głownie uczniowie piotrkowskich szkół, którzy w ramach przedmiotów przyrodniczych odbyli praktyczne zajęcia w terenie. Wszyscy zwiedzający mogli zobaczyć jak przebiega cały proces uzdatniania wody, począwszy od wydobycia wody ze studni głębinowych, kończąc na hali maszyn, gdzie woda jest wtłaczana do sieci miejskiej. W trakcie spaceru można było spróbować czystej, zdrowej wody piotrkowskiej prosto z filtra. Uczestnicy wycieczki mogli również zabrać wodę do domu.

SUW „Szczekanica” pokrywa ok. 60% zapotrzebowania miasta na wodę. Zmodernizowana w ramach Projektu Stacja Uzdatniania Wody „Szczekanica” to jedna z najnowocześniejszych stacji w Polsce. Modernizacja ciągu technologicznego i filtrów wody, budowa napowietrzalni oraz dwóch studni głębinowych to tylko cześć wykonanych w ramach Projektu prac. Od teraz Piotrkowianie mogą cieszyć się czystą, zdrową, piotrkowską kranową.