VIII Mistrzostwa Polski w Siatkonodze

siatkonoga, foto Antoni Cichy/Siatkonoga Polska

W Bełchatowie zakończył się turniej VIII Mistrzostw Polski w Siatkonodze. Po dwudniowej rywalizacji na najwyższym stopniu podium stanęli Michał Kłosiński i Marcin Skrydalewicz, którzy tym samym obronili tytuł mistrzowski z 2012 roku.

Srebrne medale wywalczył zespół BRUNATNI Bełchatów w składzie Jacek Berensztajn i Łukasz Sapela, najniższy stopień podium przypadł w udziale ekipie BLOKERS Łódź B, grającej w składzie Łukasz Fryczak i Kamil Bartos.

W niedzielne południe w hali Energia w Bełchatowie rozegrano pojedynki ćwierćfinałowe, które wyeliminowały z gry dwie ekipy gospodarzy – TORFIORZE Bełchatów i TRANSFORMERS Bełchatów. Obie ekipy zmierzyły się z doświadczonymi graczami klubu BLOKERS Łódź, który wystawił w Bełchatowie cztery swoje drużyny. Z nich do walki o medale awansowały trzy, a wszystko dlatego, że w jednym z ćwierćfinałów Przemysław Kulik i Mateusz Spochaczyk (BLOKERS C) stoczyli „bratobójczy” pojedynek z Marcinem Łagiewskim i Michałem Sajewiczem (BLOKERS D). Wygrali w nim 2:1 ci pierwsi. W ostatnim ćwierćfinale główni bełchatowscy pretendenci do medali – BRUNATNI zmierzyli się z zespołem SIATKONOGA KS Paradyż, który w pierwszym dniu zawodów stawiany był w roli „czarnego konia” tego turnieju. Młodzi zawodnicy z Paradyża w ćwierćfinale trafili jednak na doświadczonego i broniącego tytułu wicemistrzowskiego z 2012 roku Jacka Berensztajna, grającego wspólnie z Łukaszem Sapelą i po tym spotkaniu niestety pożegnali się z turniejem. – Dla nas jest to z pewnością bardzo miłe, że docenia się nas i określa jako niespodziankę turnieju. My na co dzień nie trenujemy siatonogi, ale piłkę nożną i to, że mogliśmy się zaprezentować w taki sposób w Bełchatowie to naprawdę duża rzecz – powiedział po zakończonym turnieju Mateusz Śliwka, dzięki któremu kibice w hali Energia mogli oglądać efektowne i ekwilibrystyczne ataki z przewrotki. – Na pewno będziemy chcieli wystartować w kolejnych turniejach – dodał zawodnik. Tym samym do strefy medalowej awansowały aż trzy drużyny z Łodzi oraz faworyci gospodarzy.
Kolejne „bratobójcze” spotkanie w tym turnieju rozegrały w pierwszym półfinale drużyny BLOKERS Łódź A i BLOKERS Łódź B. Dwie ekipy, które znają się wyśmienicie i na co dzień grają z sobą bardzo dużo zapewniły kibicom ogrom emocji, a zacięta walka na boisku zakończyła się dopiero po rozegraniu tie-breaka. W nim już prym wiedli od początku broniący tytułu mistrzowskiego Skrydalewicz i Kłosiński i to oni stanęli przed szansą wywalczenia kolejnego złota mistrzostw Polski w swojej karierze. W finale dołączyli do nich także BRUNATNI Bełchatów, którzy w drugim półfinale pokonali 2:0 BLOKERS Łódź C. Tylko w drugiej partii rywale nawiązali walkę, ale w końcówce oddali inicjatywę gospodarzom.
Przedsmak finałowych emocji zapewnił pojedynek o trzecie miejsce, w którym ponownie naprzeciw siebie stanęły łódzkie drużyny BLOKERS. W pojedynku tym w dwóch setach lepsi okazali się Łukasz Fryczak i Kamil Bartos i to na ich szyjach zawisły później brązowe medale.
Finał nie przyniósł wielu emocji, a królujący w polskiej siatkonodze Michał Kłosiński i Marcin Skrydalewicz potwierdzili tylko swoją dominację. Bełchatowianie Jacek Berensztajn i Łukasz Sapela nie mieli za wiele do powiedzenia i choć zgromadzona publiczność zagrzewała ich do walki, przegrali w dwóch szybkich partiach. – Bardzo cieszymy się, że udało nam się obronić tytuł mistrzowski, dobrze grało nam się w tym turnieju, czuliśmy się mocni – podsumował krótko kolejny złoty medal Michał Kłosiński.
Podobnie jak w sobotę, w niedzielę w hali Energia nie zabrakło emocji i atrakcji, przygotowanych specjalnie dla kibiców. Oprócz konkursów z nagrodami przybyli fani tej młodej dyscypliny sportu mieli okazję spróbować swoich sił w siatkonodze. Na boisku, gdzie o mistrzostwo walczyli najlepsi czterech chętnych zagrało mecz, pod przewodnictwem DJ Ucho, który uświetnił całą imprezę w Bełchatowie. Tuż przed wielkim finałem dla zgromadzonych w hali kibiców wystąpiła natomiast gwiazda muzyki dance – Dbomb, który do swojego występu również dołączył elementy siatkonogi. W hali Energia po raz pierwszy w swojej kadencji pojawiła się Prezydent Miasta Bełchatowa – Mariola Czechowska, która wspólnie m.in. z Wiceprezydent Miasta Bełchatowa – Agnieszką Wysocką, dekorowała najlepsze zespoły, które znalazły się na podium zawodów. VIII Mistrzostwa Polski były pierwszym turniejem siatkonogi tej rangi w tym mieście, ale bardzo możliwe, że zakończone w niedzielę rozgrywki nie były ostatnim turniejem siatkonogi w Bełchatowie.
VIII Mistrzostw Polski w Siatkonodze Bełchatów 2014:
Organizatorzy: Siatkonoga Polska, Bełchatowskie Towarzystwo Sportowe As
Patroni: Prezydent Miasta Bełchatowa, Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień oraz Polski Komitet Olimpijski.
Partnerzy: Miasto Bełchatów, LV Power Energy Drink, Społeczna Akademia Nauk w Bełchatowie, Rough Radical, Zbójeckie Grzane, Cydr Dobroński, Hyway, Flexiforce, Vigo
WYNIKI – Niedziela, 28 grudnia 2014

ĆWIERĆFINAŁY

Mecz nr 33) 12.00-12.30 BLOKERS Łódź A – TORFIORZE Bełchatów 2:0 (11:7, 11:4)
Mecz nr 34) 12.30-13.00 BLOKERS Łódź B – TRANSFORMERS Bełchatów 2:1(11:1, 11:13, 11:4)
Mecz nr 35) 13.00-13.30 BLOKERS Łódź C – BLOKERS Łódź D 2:1 (9:11, 12:10, 11:7)
Mecz nr 36) 13.30-14.00 BRUNATNI Bełchatów – SIATKONOGA KS Paradyż 2:0 (11:9, 12:10)

PÓŁFINAŁY

Mecz nr 37) 14.00-14.30 BLOKERS Łódź A – BLOKERS Łódź B 2:1 (8:11, 11:7, 11:4)
Mecz nr 38) 14.30-15.00 BLOKERS Łódź C – BRUNATNI Bełchatów 0:2 (4:11, 9:11)

MECZ O 3. MIEJSCE

Mecz nr 39) 15.30 BLOKERS Łódź B – BLOKERS Łódź C 2:0 (11:9, 11:6)

FINAŁ

Mecz nr 40) 16.30 BLOKERS Łódź A – BRUNATNI Bełchatów 2:0 (11:3, 11:6)

Foto: Antoni Cichy/Siatkonoga Polska.