W PGE Giganty Mocy przybywa eksponatów

Wieści_eksponat_PGE_Giganty_Mocy

Do budynku PGE Giganty Mocy trafił już pierwszy eksponat. Jest to skrzemieniały pień drzewa, z epoki miocenu, czyli okresu, kiedy zaczął powstawać bełchatowski węgiel.

Fragment pnia pochodzi oczywiście z bełchatowskiej odkrywki i został udostępniony przez KWB Bełchatów. PGE GiEK S.A. – Sponsor Tytularny ekspozycji jest zaangażowany w jej merytoryczne tworzenie od początku. Z bełchatowską kopalnią mamy podpisaną umowę użyczenia eksponatów dla naszej ekspozycji. Będą to przede wszystkim okazy geologiczne, ale również paleontologiczne – między innymi kości mamuta, amonity oraz belemnity – mówi Małgorzata Stanasiuk-Mordalska Koordynator Projektu PGE Giganty Mocy.
Przypomnijmy, że PGE Giganty Mocy to pierwsza w Polsce interaktywna ekspozycja muzealna, która powstaje w centrum Bełchatowa – paliwowo-energetycznej stolicy Polski. Ekspozycja ułożona jest według pór roku. Sale Wiosna, Lato, Jesień, Zima, tworzące rok kalendarzowy, mają przybliżyć czas i zjawiska towarzyszące powstawania węgla brunatnego. Natomiast sale nazwane porami dnia: Budzenie, Poranek, Południe, Wieczór i Noc uświadamiają zwiedzającym szybką eksploatację bełchatowskich złóż węgla. Skrzemieniały pień zostanie umieszczony w Sali Lato poświęconej okresowi kształtowania się bełchatowskiego węgla.
Ekspozycja będzie zlokalizowana na powierzchni około 600 m2 w nowo powstającym budynku Miejskiego Centrum Kultury. Przedsięwzięcie jest realizowane przez samorząd Miasta Bełchatowa. Łączna wartość zadania wynosi 23 mln 729 tys. 661 zł., w tym dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach RPO Województwa Łódzkiego to blisko 10 mln. zł. Całość uzupełnia 5 -letnia umowa sponsoringu nominalnego PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. , w kwocie 2 mln. 500 tys. zł. netto.