Wielka zbiórka elektroodpadów w IKEA Łódź

Wieści Zbiórka Elektroodpadów w IKEA Łódź

Nie wiesz co zrobić ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym? Przynieś go do IKEA Łódź. Już po raz drugi organizowana jest tam wielka zbiórka elektroodpadów. Akcję wspiera Fundacja Ośrodka Edukacji Ekologicznej i firma Remondis Electrorecycling.

Wszyscy, którzy w sobotę 8 czerwca, w godz. 9.00-18.00, przyniosą do IKEA Łódź zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz baterie i żarówki będą mogli wymienić je na sadzonki kwiatów oraz nasiona.
Akcja „Ekoodpowiedzialni” ma na celu edukację w zakresie prawidłowego postępowania z elektroodpadami. Połączona jest z atrakcjami dla dzieci. Animatorzy przeprowadzą dla nich gry, quizy, zabawy. Wszyscy uczestnicy spotkania mają szansę otrzymać ekologiczne upominki. W Restauracji IKEA Łódź, w godz. 11.00-18.00, odbędą się także art-recyklingowe warsztaty plastyczne dla najmłodszych. Obejmować będą sztukę recyklingu, „zielone konsultacje”, czyli porady dotyczące ekologii oraz konkursy z nagrodami. Udział w zajęciach jest bezpłatny.
„Segregacja zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego ma ogromne znaczenie dla środowiska. IKEA od początku swojej działalności przestrzega zasad segregacji odpadów i na nowo wykorzystuje odzyskane surowce. Na co dzień można do nas przynosić zużyte baterie i żarówki, a podczas akcji takich jak ta, także większy sprzęt. Najważniejsze, by zużytych urządzeń RTV/AGD nie wyrzucać do śmieci, gdyż zawierają szkodliwe substancje chemiczne. Symbol przekreślonego kosza widniejący na niebezpiecznych opakowaniach oznacza konieczność przekazania takich produktów do specjalnie wyznaczonych punktów zbiórki. W ten weekend taki punkt powstanie na parkingu przed IKEA Łódź” – powiedziała Joanna Sitek, Koordynator ds. ochrony środowiska IKEA Łódź.
Co ciekawe, elektroodpady zawierają także cenne metale, takie jak złoto, srebro, miedź, aluminium, które można odzyskać w wyniku recyklingu i użyć do produkcji nowego sprzętu. Na przykład ze zużytej świetlówki do ponownego wykorzystania nadaje się aż 90% elementów.
Akcja „Ekoodpowiedzialni” odbędzie się 8 czerwca, w godz. 9.00-18.00, na parkingu przed IKEA Łódź, ul. Pabianicka 255.

Źródło i foto IKEA Łódź