Wstęp do muzeów za złotówkę

Dzieci do lat 7 do muzeów państwowych wchodzą za darmo. Teraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego chce wyjść naprzeciw starszym dzieciom, które muzea już od 1 września będą mogły zwiedzać za przysłowiową złotówkę.

Jest to jeden z elementów procesu zwiększania dostępności do dóbr kultury dla najmłodszych.
– Jak wynika z wyliczeń resortu, do tej pory zaledwie kilka procent dzieci brało udział w przedsięwzięciach muzealnych. Z mojego punktu widzenia to niedopuszczalne. Państwo wydaje ogromne środki – ponad 300 mln zł – na przedsięwzięcia i utrzymanie instytucji muzealnych, a zwiedza je zaledwie kilka procent maluchów i starszych dzieci – mówił minister Bogdan Zdrojewski. Jak dodał, złotówka przeznaczana na wejście dziecka do muzeum to – po odliczeniu podatku VAT – koszt ok. 4,5, – 5 mln zł rocznie. – Ministerstwo kultury zabezpieczyło te środki finansowe. Dzięki temu ta ważna akcja obejmie wszystkie dzieci, a nie tylko te, które było do tej pory stać na wizytę w muzeum – podkreślił szef resortu.
Kontakt dzieci ze sztuką rozwija w nich takie cechy jak otwartość, wrażliwość czy kreatywność, co z kolei przekłada się na potencjał intelektualnego społeczeństwa. Jeśli od najmłodszych lat zaszczepi się w dzieciach zamiłowanie do sztuki, to z pewnością zaprocentuje to w przyszłości pielęgnowaniem przez nie kontaktu z kulturą. Wyrosną z nich świadomi odbiorcy kultury, spędzający swój wolny czas nie tylko przed komputerem, ale także na koncertach, wystawach, sztukach teatralnych, w muzeach czy kinach.
Szczegółowy wykaz muzeów i instytucji, w których od 1 września wstęp dla dzieci do 16 roku życia będzie złotówkę, znajduje się na stronie internetowej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Docelowo wstęp za złotówkę ma umożliwić dzieciom także większość instytucji samorządowych w całym kraju.

JP
Na podstawie informacji z MKiDN