„Zdrowa Niedziela” w Bełchatowie

Wieści Ciśnienie_na_życie

8 czerwca 2014 r., podczas festynu profilaktycznego „Zdrowa Niedziela” w Bełchatowie w ramach kampanii „Ciśnienie na życie”, będzie można bezpłatnie zmierzyć ciśnienie krwi oraz zbadać wiek serca. Na wszystkich chętnych w godzinach 15:00 – 19:00 na terenie Placu Narutowicza, będzie czekała fachowa ekipa pielęgniarek, która wykona pomiary i udzieli porad z zakresu chorób układu krążenia.
Festyn profilaktyczny „Zdrowa Niedziela” ma na celu promocję zdrowego trybu życia i troski o zdrowie swoje i najbliższych. W ramach akcji zaaranżowane zostaną gabinety lekarskie, w których mieszkańcy Bełchatowa skorzystać będą mogli z nieodpłatnych porad lekarzy specjalistów, psychologów, pedagogów, rehabilitantów i dietetyków. Na tym wydarzeniu nie mogło zabraknąć także stoiska kampanii „Ciśnienie na życie”, w ramach którego na wszystkich chętnych będzie czekać wykwalifikowana ekipa pielęgniarek, która nie tylko bezpłatnie zmierzy ciśnienie krwi, ale dodatkowo przy pomocy innowacyjnej aplikacji, przeprowadzi badanie wieku serca.
Aplikacja „Wiek serca” pozwala stwierdzić, czy u pacjenta istnieje zwiększone ryzyko zachorowania na zawał serca lub udar mózgu. Występuje ono wtedy, gdy obliczony wiek serca jest wyższy od wieku metrykalnego. Dobra wiadomość – wiek serca można obniżyć! Może to uczynić każdy, kto zmieni dietę i styl życia na bardziej zdrowy oraz w razie potrzeby będzie skutecznie leczył nadciśnienie tętnicze, cukrzycę czy hipercholesterolemię. Obniżeniu wieku serca sprzyja pozbycie się otyłości poprzez stosowanie zdrowej diety, rzucenie palenia
i zwiększenie aktywności fizycznej.
„Mam nadzieję, że umożliwienie wykonania bezpłatnych badań profilaktycznych pozwoli zachęcić do pomiarów ciśnienia te osoby, które na co dzień nie sprawdzają stanu swojego układu krążenia, ponieważ najczęściej nie mają na to czasu – czasu dla siebie i swojego serca. A to właśnie regularne pomiary ciśnienia krwi są podstawą prawidłowej kontroli i leczenia nadciśnienia tętniczego, a także szansą uniknięcia ciężkich powikłań, jakimi są tętniaki aorty, udary czy zawał serca” – zauważa prof. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, opiekun merytoryczny kampanii „Ciśnienie na życie”.
Pomiary ciśnienia oraz badanie wieku serca będą odbywać się w dniu 8 czerwca 2014 r., na terenie Placu Narutowicza w Bełchatowie, w godzinach 15:00-19:00.