Akcja Bezpieczny Weekend- Boże Narodzenie 2012

Wieści Bezpieczny Weekend - Boże Narodzenie 2012

W dniach 21-26 grudnia 2012 policjanci w garnizonie łódzkim przeprowadzą działania ”Bezpieczny weekend – Boże Narodzenie 2012”. Nasilenie sił policyjnych nastąpi w dniach 21 i 26 grudnia, kiedy to spodziewamy się wzmożonego ruchu na drogach w związku ze świątecznymi podróżami.
Wówczas policjantów z drogówek będą wspierać funkcjonariusze służb prewencji. Radiowozy wyposażone w wideo-rejestratory będą patrolować przede wszystkim główne ciągi komunikacyjne naszego województwa. Policjanci skupią swoją uwagę na respektowaniu obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa i przewożenia dzieci w fotelikach ochronnych, a przede wszystkim będą sprawdzać trzeźwość kierujących. W dniach 25 i 26 grudnia będą egzekwowane ograniczenia i zakazy poruszania się samochodów ciężarowych o masie przekraczającej 12 ton.

W okresie minionych jedenastu miesięcy tego roku służby ruchu drogowego w województwie łódzkim ujawniły 5872 nietrzeźwych kierujących, którzy byli sprawcami 945 zdarzeń drogowych, w skutek czego zginęło 26 osób, a 305 zostało rannych. Ponadto ujawniono 83 130 przekroczeń dozwolonej prędkości będących przyczyną 685 wypadków drogowych, w których 62 osoby poniosły śmierć a 898 odniosło obrażenia.

Podczas ubiegłorocznej akcji policjanci w województwie łódzkim odnotowali 29 wypadków drogowych. Dwie osoby poniosły śmierć, a 36 osób zostało rannych. Zatrzymano 74 kierujących na „podwójnym gazie”.

Uwaga na kieszonkowców. Zbliżające się święta Bożego Narodzenia, jest to czas przygotowań, porządków ale i wzmożonych zakupów. To niestety wymarzony czas dla złodziei, którzy korzystają z naszego zabiegania i roztargnienia. Aby ustrzec się przed kradzieżą, należy być czujnym i pamiętać, że możemy być obserwowani przez kieszonkowców, którzy tylko czekają na każdą chwilę nieuwagi. W jednym momencie mogą nas pozbawić nie tylko szansy na wymarzone święta, ale przysporzyć wielu kłopotów związanych np. z utratą dokumentów czy kart płatniczych. Przestępcy wykorzystują duże skupiska ludzkie i często sami stwarzają sztuczny tłok. Działają zarówno w sklepach, na targowiskach jak i w komunikacji miejskiej. Dlatego nie wolno zapominać o ostrożności.

Pamiętajmy, aby utrudnić zadanie złodziejowi:
– portfel, klucze, dokumenty czy telefon komórkowy chowaj w bezpiecznym miejscu, z którego trudno wyjąć je bez zwrócenia naszej uwagi
– płacąc za zakupy stań tak, aby nikt nie widział zawartości portfela i aby uniemożliwić wyrwanie go z ręki
– niezbędną gotówkę podziel na mniejsze kwoty i schowaj w różnych miejscach
– nie noś rzeczy wartościowych i portfela w reklamówkach, gdyż łatwo je przeciąć
– tam gdzie panuje tłok – w tramwaju, autobusie, markecie i na rynku – trzymaj torbę przed sobą, zawsze zapiętą
– nie zabieraj cennej biżuterii na zakupy
– nie noś wartościowych przedmiotów w tylnej kieszeni spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza lub torby
– bądź czujny, interesuj się tym co się wokół ciebie dzieje
– zwracaj uwagę na niespodziewany sztuczny tłok

Przedświąteczni „domokrążcy”. W okresie przedświątecznym do naszych drzwi mogą zapukać różne osoby. Jedni będą oferować kupno kalendarza na przyszły rok, świąteczne prezenty po okazyjnych cenach, a inni zaproponują darmowe usługi medyczne. Wielu oszustów podaje się za wolontariuszy zbierających pieniądze dla potrzebujących. Aby uniknąć takich zagrożeń należy zachować szczególną ostrożność w kontaktach z nieznajomymi. Często mogą to być złodzieje gotowi wykorzystać naszą ufność.

Bądźmy ostrożni:
– jeżeli mamy jakiekolwiek podejrzenia, nie wolno pod żadnym pozorem wpuszczać obcych do domu, zwłaszcza nie powinny tego robić osoby starsze i samotne oraz dzieci
– otwierając drzwi domofonem pytajmy kim jest osoba chcąca wejść
– nie rozmieniajmy pieniędzy nieznajomym, w taki sposób pokazujemy złodziejowi gdzie przechowujemy gotówkę
– nie wierzmy w wygraną w konkursie w którym nie braliśmy udziału
– unikajmy kupowania od domokrążców rzeczy po podejrzanie niskiej cenie, im większa “okazja” tym większe prawdopodobieństwo, że mamy do czynienia z oszustwem
– nie mamy obowiązku otwierania drzwi i wpuszczania do domu obcych
– o planowanych kontrolach np. instalacji gazowej powinniśmy być z dużym wyprzedzeniem poinformowani
– żaden urząd nie pobiera należności w domach klientów

Na drodze. Trudne warunki atmosferyczne wymuszają zmianę sposobu poruszania się po drogach. Nie wszyscy kierowcy potrafią się jednak do tej zmiany dostosować. Należy pamiętać, że jesienią i zimą jakiekolwiek opady atmosferyczne powodują, iż droga hamowania pojazdu znacznie się wydłuża. Naiwnie jest więc liczyć, że natychmiast uda nam się w miejscu zatrzymać samochód. Szybko zapadający zmrok, mgły, zaparowane szyby pojazdów czy śliska nawierzchnia sprzyjają stłuczkom i potrąceniom. Każdy z nas jest uczestnikiem ruchu drogowego, zmienia się tylko rola, w której występujemy. Raz jesteśmy kierującym, innym razem pieszym. Od nas samych zależy jak będzie kształtowało się bezpieczeństwo na drodze. Nieważne czy jedziemy, czy idziemy pieszo, w każdej sytuacji jesteśmy odpowiedzialni za to co i jak robimy. Piesi w tym trudnym okresie szczególnie powinni uważać. Osoba niechroniona w zderzeniu z pojazdem zawsze jest na pozycji straconej, odnosi najpoważniejsze obrażenia. Tym bardziej naganne jest wbieganie na jezdnię, nagłe wtargnięcie tuż przed nadjeżdżający pojazd czy przechodzenie i przebieganie przy palącym się czerwonym świetle, prowadzi to do wielu niepotrzebnych tragedii.

Kierujący:
– obserwuj warunki w jakich się poruszasz, dopasuj styl jazdy do zmian atmosferycznych
– zadbaj o stan techniczny pojazdu, sprawne wycieraczki i światła zapewnią dobrą widoczność
– odpowiednio wcześnie sygnalizuj planowane manewry
– utrzymuj bezpieczną odległość od pojazdów jadących przed tobą
– nie śpiesz się, nadmierna prędkość jest najczęstszą przyczyną tragicznych wypadków
– stosuj się do przepisów ruchu drogowego i obowiązującego oznakowania
– bezwzględnie zapinaj pasy bezpieczeństwa, z prawami fizyki nie wygrasz
– nigdy nie kieruj pod wpływem alkoholu
– pamiętaj, że im lepiej czujesz się następnego dnia po imprezie, tym większe stężenie alkoholu posiadasz w organizmie

Piesi:
– korzystaj z wyznaczonych przejść dla pieszych
– przed wejściem na jezdnię upewnij się czy możesz bezpiecznie przejść
– nigdy nie przebiegaj przez jezdnię
– nie wchodź nagle na jezdnię zza zaparkowanych pojazdów i innych przeszkód, jesteś mało widoczny
– poza miastem idź poboczem po lewej stronie drogi
– używaj elementów odblaskowych, w ten sposób poprawisz swoją widoczność a tym samym bezpieczeństwo

źródło KWP Łódź