Bądź EKO i oszczędzaj

IKEA_pokrywka

Wiele osób świadomie dba o ekologię. Jeszcze więcej postępuje ekologicznie, nie zawsze zdając sobie z tego sprawę. Wystarczą bowiem proste czynności, które pozwolą nam zaoszczędzić energię i pieniądze.

Po pierwsze segregowanie odpadów

Recykling może praktykować każdy z nas, w każdej przestrzeni – od małych mieszkań po duże przedsiębiorstwa. Segregowane przez nas surowce – takie jak papier, plastik i metal zostają ponownie wykorzystane do wytwarzania nowych produktów. Segregacja nabiera obecnie nowego znaczenia, w związku z tzw. „ustawą śmieciową”, która gwarantuje niższe opłaty za wywóz śmieci dla tych, którzy podejmą recyklingowe wyzwanie.

Po drugie wymiana żarówek na ledowe
Dlaczego „ledy” są lepsze od innych? Przede wszystkim zużywają 85% mniej energii, a świecą 20 razy dłużej. 8 W żarówki ledowej to równowartość 40 W żarówki tradycyjnej. „Ledy” nie produkują zbędnego ciepła, nie tracą energii na własne ogrzewanie, a świecą jaśniej od innych.

Po trzecie wyrzucanie żarówek i baterii w wyznaczonych miejscach

Zużyte baterie zawierają kadm, a żarówki – rtęć. Pierwiastki te są bardzo szkodliwe dla zdrowia i środowiska. Nie należy więc wyrzucać ich do kosza na śmieci, bo gdy trafią na wysypisko, zawarte w nich substancje mogą przedostać się do gleby i wód gruntowych. Zużyte baterie i żarówki należy więc zutylizować w wyznaczonych miejscach.

Po czwarte tkaniny w oknach

Aby zapewnić sobie ciepło zimą i więcej światła latem, warto odpowiednio zaaranżować okna. Zimą postawmy na ciężkie, grube zasłony, które pozwalają zaoszczędzić energię, gdyż zatrzymują ciepło. Z kolei latem wybierajmy jasne, lekkie firanki, które ochronią przed promieniami słonecznymi, ale jednocześnie wpuszczą do wnętrza więcej światła.

Po piąte zakrywanie garnka pokrywką

Czy wiesz, że makaron ugotuje się do 75% szybciej, jeśli garnek będzie przykryty pokrywką!Przykrywać powinniśmy także inne gotujące się produkty. Wszystko po to, aby zużyć jak najmniej energii. Pomysłem na usprawnienie naszych kuchennych aktywności może być także szybkowar, który pozwala zaoszczędzić sporo czasu, ale też pieniędzy.

Po szóste klasa energetyczna
Najwięcej energii w domu pobierają takie urządzenia jak lodówka czy zamrażarka, dlatego przy ich zakupie musimy zwracać uwagę na parametry techniczne – zwłaszcza klasę energetyczną. Nowa lodówka w klasie energetycznej A+ pozwala zużywać o połowę mniej energii elektrycznej niż stara, np. 10-letnia lodówka.

Po siódme płyta indukcyjna
Jej zagadka polega na technologii pola magnetycznego, które podgrzewa wyłącznie garnek – a nie samą płytę czy powietrze wokół. Dzięki temu marnuje się bardzo mało ciepła, a my oszczędzamy. Dwa litry wody można zagotować na płycie indukcyjnej w zaledwie 5 minut, podczas gdy na płycie ceramicznej potrzeba na to dwa razy więcej czasu.

Po ósme krany z regulacją
Wymieniając kuchenną lub łazienkową baterię warto sięgnąć po nowoczesne modele, zawierające perlator. Pozwala on ograniczyć zużycie wody nawet o 30%. Urządzenie to – wmontowane w baterię i praktycznie niewidoczne – ogranicza przepływ wody, nie zmniejszając równocześnie jej ciśnienia. Napowietrzanie strumienia pozwala oszczędzać wodę i pieniądze.

Po dziewiąte pojemniki na żywność

Aby nie marnować jedzenia i tym samym nie przyczyniać się do generowania nadmiernych ilości odpadów żywnościowych, warto zaopatrzyć się w pojemniki na żywność, w których przechować można różne produkty, zachowując tym samym ich świeżość. Obok pakowania w próżniowe pudełka, istnieją także inne sposoby na zmniejszenie ilości odpadów spożywczych i oszczędność pieniędzy. Należy przede wszystkim dobrze planować zakupy.

Po dziesiąte meble z papieru

Drzewa rosną kilkadziesiąt lat. Dlatego, aby chronić środowisko naturalne, do produkcji mebli nie zawsze wykorzystywane jest lite drewno. Czasami wytwarza się z niego papier, z którego następnie, dzięki specjalnej obróbce, powstają meblarskie komponenty. To pozwala nie tylko oszczędzić przyrodę, ale także nasz budżet. Meble te są bowiem dużo tańsze od drewnianych.

Podsumowując, codzienne, proekologiczne czynności, które z łatwością możemy podejmować w naszym domu, gwarantują sporą oszczędność.

Na podstawie materiałów z IKEA Łódź
Foto: IKEA