Bełchatów: Drzewko za makulaturę

drzewko_starostwo_2016

1 października odbędzie się kolejna akcja „Drzewko za makulaturę”, organizowana przez Starostwo Powiatowe w Bełchatowie, bełchatowskie nadleśnictwo i spółkę Eko-Region. Na mieszkańców, którzy przyniosą w tym dniu makulaturę czeka prawie 15.000 sadzonek drzew i krzewów.

W dotychczasowych sześciu akcjach mieszkańcy powiatu oddali ponad 160 ton makulatury, z czego 32 tony przyniesiono w ubiegłym roku. Rekordzista zgromadził 330 kilogramów starych gazet i pudeł. Potrzebował do transportu lawety.

Kontynuowana od 2010 roku akcja pt. ,,Drzewko za makulaturę” jest jednym z przykładów działań, służących edukacji ekologicznej (właściwe gospodarowanie odpadami) i poprawie walorów krajobrazowych regionu (rozdawanie sadzonek drzew i krzewów). Liczba uczestników rośnie z roku na rok i jest już mierzona tysiącami osób, dziesiątkami ton odzyskanej makulatury i setkami uratowanych od wycięcia drzew.

Szacuje się, że tona makulatury użyta do produkcji papieru ,,ratuje” od wycięcia aż 17 drzew. Dzięki mieszkańcom powiatu bełchatowskiego aż 2737 drzew zachowało życie.

Termin akcji : 1 października 2016 r od godz. 9.00 do wyczerpania sadzonek, nie dłużej jednak niż do 13.00

Współorganizator: Eko-Region i Nadleśnictwo Bełchatów

Zasady wydawania: do 5kg makulatury: 2 sadzonki: 1 ze Starostwa i 1 z Nadleśnictwa

powyżej 5kg makulatury: 4 sadzonki: 2 ze Starostwa i 2 z Nadleśnictwa

Gatunki sadzonek zakupionych przez Starostwo: tuja Szmaragd, tuja Golden Szmaragd, tuja Mr Bowling Ball, ostrokrzew Aureomarginata, jabłoń i śliwa w odmianach.

Razem: 6 950 szt sadzonek

Gatunki sadzonek wydawanych przez Nadleśnictwo: sosna, modrzew, świerk, buk, dąb, jarzębina.

Razem: do 5 000 szt sadzonek

Eko-Region zakupi również 3 000 szt sadzonek