Bełchatów: edukacja kulturalna
Bełchatów jest gospodarzem wspólnego posiedzenia dwóch komisji Związku Miast Polskich. Członkowie Komisji Edukacji oraz Komisji Kultury debatowali o edukacji kulturalnej.
Posiedzenie obu komisji w Bełchatowie, o które od długiego czasu zabiegał samorząd, jest znaczącym wyróżnieniem. Podczas spotkania Bełchatów zaprezentował m.in. wyjątkowy w skali kraju projekt PGE Giganty Mocy. To tym ważniejsze, że w posiedzeniach uczestniczą opiniotwórczy ludzie: prezydenci, burmistrzowie, dyrektorzy placówek kultury.
– Bez rozwiązania kwestii edukacji kulturalnej nikt nie wyobraża sobie przygotowania młodych ludzi do świadomego uczestnictwa w kulturze. Musimy jednak spojrzeć na ten problem kompleksowo. Do tej pory dwa środowiska: kultury i oświaty, rozmawiały na ten temat oddzielnie. Ministerstwo edukacji tworzy własne przepisy czy podstawy programowe w sposób, który skutecznie uniemożliwia wyjście nauczycieli z uczniami do placówek kultury. Z kolei środowisko kultury w głównej mierze zwraca uwagę na niechęć, niemożność i brak zainteresowania ofertą placówek kultury ze strony szkół. Wygląda to tak, jakby oba światy funkcjonowały obok siebie równolegle, bez żadnych punktów stycznych. Skutkuje to tym, że mamy do czynienia ze straconymi pokoleniami, jeżeli chodzi o kulturę – czego fatalne skutki możemy obserwować. I nie jest to tylko i wyłącznie spadek uczestnictwa w kulturze, ale również bardzo niepokojące procesy, które się dzieją, jeżeli chodzi o wychowanie młodych ludzi i ich sposób spędzania wolnego czasu – mówi Ewa Młynarczyk, Dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Bełchatowie, Wiceprzewodnicząca Komisji Kultury Związku Miast Polskich.
– Zadaniem spotkań będzie wypracowanie wizji współpracy, która będzie miała na celu przygotować młodych ludzi do świadomego odbioru kultury w przyszłości, jako osoby dorosłe. Chcemy, aby przy pomocy szkół, w jednostkach kulturalnych, dzieci i młodzież obcowały z kulturą wyższą – tłumaczy
Janusz Mękarski, Wiceprezydent Miasta Bełchatowa.
Źródło: www.belchatow.pl