Bełchatów: kolejne protesty

Wieści_droga

Mieszkańcy gminy Drużbice mają dość ruchu tranzytowego drogą powiatową Kącik – Mzurki. 24 września przez dwie godziny będą na znak protestu przechodzić przez przejście dla pieszych w Suchcicach. Protestem wpisują się w „walkę” starosty bełchatowskiego o zniesienie tranzytu na tej drodze.

– Nie dziwię się ludziom, że już nie wytrzymują traktowania naszego regionu jedynie jako dostarczyciela podatków, w sytuacji gdy nie otrzymujemy od rządu nic w zamian – mówi Szczepan Chrzęst, starosta bełchatowski. – Bełchatów od dwudziestu lat nie może doprosić się obwodnicy, mieszkańcy Bukowia, Suchcic, Kącika i Mzurek również od wielu lat narzekają na ruch ciężarówek z drogi krajowej numer 12 na drogę krajową numer 8. Nie zliczę moich rozmów, pism i spotkań w sprawie rozwiązania tego problemu, niestety ten temat jest odkładany w czasie przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w Łodzi, wojewodę łódzkiego i władze Piotrkowa. W dodatku okazuje się, że mimo tego, że ustawa wyznacza starostę jako odpowiedzialnego za organizację ruchu na drogach powiatowych i gminnych, to nawet nie mogę samodzielnie ograniczyć tonażu na swojej drodze.

Starosta przypomina także, że zgodnie z porozumieniem, jakie trzy lata temu powiat zawarł z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad za zgodą ministra Cezarego Grabarczyka, obwodnica Bełchatowa miała zostać wybudowana jako alternatywa dla ruchu tranzytowego z drogi krajowej numer 8 na drogę krajową numer 12, a miało to się stać nie później niż do końca 2012 roku.