Bezpłatne badania wzroku dla dzieci

Wieści badania wzroku

„Zapobieganie rozwojowi niedowidzenia – wczesne wykrywanie wad wzroku i zeza u dzieci” to nazwa programu profilaktycznego, w ramach którego dzieci z obszaru województwa łódzkiego mogą wykonać bezpłatne badania wzroku.

Dzieci zwykle nie zdają sobie sprawy, że mają problemy ze wzrokiem, dlatego to rodzic powinien zadbać, by ich zmysł widzenia rozwijał się prawidłowo. Nie zapominajmy o tym, że zaburzenia wzroku negatywnie wpływają na rozwój dzieci oraz są powodem ich trudności w nauce.
Głównymi przyczynami niedowidzenia są zez i wady refrakcji. Bardzo ważne jest jak najszybsze rozpoczęcie leczenia, gdyż wraz ze zbliżaniem się dziecka do osiągnięcia dojrzałości wzrokowej, szanse na korzystny efekt leczenia znacznie maleją.

Badanie wzroku przeprowadzane w ramach programu skierowane jest do dzieci w wieku 4-5 lat. Aby dziecko mogło skorzystać z bezpłatnych badań wzroku, wystarczy zapisać je do wybranej placówki. Skierowanie nie jest wymagane. Badanie można przeprowadzić w określonych placówkach na terenie Łodzi, Łasku, Pabianic, Piotrkowa Trybunalskiego, Rawy Mazowieckiej.
W ramach akcji bezpłatnie wykonywane będą m.in. badania ostrości wzroku, ustawienia gałek ocznych, Test Muchy oraz badanie dna oka.
Program prowadzony będzie do końca listopada. Więcej informacji o Programie i lista placówek, w których można wykonać bezpłatne badanie wzroku na stronie www.profilaktyka.lodzkie.pl
Program jest w całości finansowany ze środków Samorządu Województwa Łódzkiego.