Co oczy mówią o chorobach?

Wieści irydolog

Oczy są nie tylko zwierciadłem duszy ale także i … chorób. Dziedzina medycyny naturalnej, która zajmuje się kompleksową oceną stanu zdrowia na podstawie wyglądu tęczówki oka to irydologia. O jej skuteczności, jak i o samym badaniu rozmawialiśmy z doktorem Walentynem Zubarem, specjalistą medycyny naturalnej, emerytowanym ordynatorem oddziału chirurgii w klinice w Odessie na Ukrainie.
Panie doktorze, czym jest irydologia?

Irydologia jest działem medycyny naturalnej, który umożliwia kompleksową ocenę stanu zdrowia. Na tęczówce, jak na mapie, możemy odczytać jaki jest stan naszych narządów wewnętrznych i zewnętrznych oraz uzyskać informację o tym, jakimi chorobami jesteśmy dziedzicznie zagrożeni. Początki irydologii sięgają czasów starożytnych. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą sprzed 3000 lat z Chin, ale praktykowana była również w Egipcie, Indiach czy Grecji. Zaś prekursorem współczesnej irydologii jest węgierski lekarz Ignacy Peczely, który zauważył związek między złamaną nogą u sowy, a zmianami jakie wówczas zaszły na tęczówce jej oka. Nasze organy wewnętrzne są bowiem połączone nerwami z określonymi częściami tęczówki. W związku z tym wszystkie zmiany chorobowe w naszym organizmie są od razu widoczne na tęczówce.

Oprócz tego, że jest Pan irydologiem, jest pan również chirurgiem. Czy medycyna konwencjonalna z medycyną naturalną się nie wykluczają?

Postęp cywilizacyjny powoduje, że medycyna konwencjonalna pozostaje czasami bezsilna i coraz częściej pacjenci szukają ratunku w medycynie niekonwencjonalnej. Uważam, że medycyna naturalna nie wyklucza się z medycyną konwencjonalną. Wręcz przeciwnie powinny się one uzupełniać. W Polsce irydologia jest jeszcze rodzajem medycyny niekonwencjonalnej, lecz za granicą np. w USA irydologia jest przedmiotem na każdym kierunku studiów medycznych, jeśli nie obowiązkowym, to przynajmniej dodatkowym. Również w Europie lekarze medycyny konwencjonalnej coraz częściej sięgają po tę wiedzę. Irydolog na podstawie tęczówki oka stawia diagnozę, co pozwala na wczesne wykrycie choroby i podjęcie w porę właściwego leczenia. Wiele jest takich przypadków, że pacjenci szukający przez dłuższy czas pomocy u różnych specjalistów, dopiero po wizycie u mnie zostają prawidłowo zdiagnozowani, co ma później potwierdzenie w specjalistycznych badaniach. Trzeba mieć jednak świadomość tego, że irydologów z certyfikatami jest niewielu. Żeby być dobrym irydologiem, to trzeba być przede wszystkim lekarzem. W postawieniu prawidłowej diagnozy bardzo ważna jest medyczna wiedza. To, że jestem akurat chirurgiem bardzo mi w tym pomaga, bowiem chirurg ma dużą ogólną wiedzę medyczną. Moje diagnozy są w 90% trafne. Wynika to przede wszystkim z dużego doświadczenia, jakie mam w tym zawodzie.

Jak wygląda badanie irydologiczne?

Na początku badania przeprowadzam z pacjentem rozmowę o przebytych chorobach i operacjach a następnie przechodzę do badania tęczówki za pomocą irydoskopu. Badanie irydologiczne jest bezbolesne i nieinwazyjne. Może się niemu poddać tak naprawdę prawie każdy z wyjątkiem osób, mających uszkodzoną tęczówkę, bowiem wówczas jest trudniej zdiagnozować chorobę. Badania nie powinno przeprowadzać się również u dzieci poniżej 4-go roku życia, gdyż ich tęczówki nie są jeszcze w pełni wykształcone. Tęczówka oka jest jak mapa, która podzielona jest na 12 sektorów. Każdy organ ma swoje przedstawicielstwo na mapie tęczówki, a każda zmiana w tym obszarze świadczy o przebywanej chorobie lub ewentualnej predyspozycji do takiej choroby. Na tej podstawie potrafię zdiagnozować stan zdrowia pacjenta. Następnie przepisuję pacjentowi indywidualnie dobraną mieszankę ziołową. Stan zdrowia osób, które przez dłuższy czas systematycznie piją przeze mnie przepisywane zioła, wyraźnie się poprawia. Zioła posiadają witaminy, mikroelementy i makroelementy, których często brak w produktach spożywczych. Kiedyś leki były robione tylko z ziół. Pamiętajmy jednak, że leczenie ziołami wymaga czasu, konsekwencji, systematyczności i cierpliwości. Czasami efekty kuracji ziołowej widoczne są już po kilku tygodniach. Wszystko zależy od zmian jakie zaszły w organizmie. Przy zmianach organicznych leczenie ziołami trwa dłużej.

Przyjmuje Pan m.in. w Piotrkowie Trybunalskim. Gdzie jeszcze można zapisać się na wizytę?

Jestem lekarzem w Ośrodku Medycyny Naturalnej „Delta” z siedzibą we Włocławku. Przyjmuję m.in. w Piotrkowie Trybunalskim. Mieszanki ziół przepisane przeze mnie, pacjenci mogą kupić np. w sklepie Zielarsko-Medycznym na Placu Czarnieckiego, w którym znajduje się szeroki asortyment ziół, ale także unikatowych kosmetyków naturalnych, w tym z ziół syberyjskich. Ale wracając do pytania, przyjmuję w różnych miastach Polski. W województwie łódzkim można zgłosić się na badanie w: Piotrkowie Trybunalskim, Tomaszowie Mazowieckim, Rawie Mazowieckiej, Białej Rawskiej, Skierniewicach i Łowiczu. Przyjmuję w określonych dniach i godzinach. O szczegółach można dowiedzieć się pod numerem telefonu (54)2871563.

Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiała
Justyna Pająk