Erasmus+ wyzwaniem dla woj. łódzkiego – konferencja

Erasmus plus konferencja

– Program Erasmus+ jest uznawany za jedno z największych osiągnięć obecnej kadencji Parlamentu Europejskiego – mówi Joanna Skrzydlewska i zaprasza na konferencję „Erasmus plus” wielkim wyzwaniem dla województwa łódzkiego, którą organizuje wspólnie z Uniwersytetem Łódzkim.
O szczegółach nowego programu opowie Tomasz Bratek z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, która odpowiada za wdrażanie Erasmus+ w Polsce.
– Chcę, aby informacja o programie dotarła do możliwie szerokiego grona zainteresowanych, dlatego serdecznie zapraszam na konferencję nauczycieli, studentów, pracowników wyższych uczelni, sportowców amatorów i pracujących z nimi opiekunów, organizacje pozarządowe – mówi poseł Skrzydlewska.
Erasmus+ łączy pod jednym szyldem dotychczasowe programy m.in. Comenius, Leonardo da Vinci, Jean Monnet czy „Młodzież w działaniu” wspierające kształcenie, szkolenia, wymianę zagraniczną młodzieży, ale wprowadza także – po raz pierwszy – wsparcie dla inicjatyw z dziedziny sportu. Dzięki Erasmus+ europejska młodzież i kadra szkoleniowo-naukowa, a także sportowcy zyskają możliwość odbywania zawodowych praktyk zagranicznych, staży, wolontariatu, kształcenia na zagranicznych uczelniach, a także uczestniczenia w kursach i szkoleniach.
– Dodatkową zaletą tego programu są uproszczone procedury, co ma ułatwić dostęp zainteresowanym do unijnego wsparcia – dodaje Joanna Skrzydlewska.
Szacuje się, że w latach 2014 – 2020 z programu Erasmus+ skorzysta nawet 5 milionów młodych ludzi i dorosłych, a jego realizację wesprze około 115 tys. instytucji i organizacji działających w edukacji, w całej Europie.
Konferencja „Erasmus plus” wielkim wyzwaniem dla województwa łódzkiego odbędzie się 27 lutego w Auli Fioletowej 0.13 Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego przy ul. Kopcińskiego 8/12. Początek spotkania o godz. 12.
Program konferencji
11.30 – 12 – rejestracja uczestników

12 – 12.30 – powitanie i wystąpienia wprowadzające: :
• Joanna Skrzydlewska, Poseł do Parlamentu Europejskiego
• Prof. dr hab. Włodzimierz Nykiel, Rektor Uniwersytetu Łódzkiego,
Przewodniczący Komisji ds. Współpracy Międzynarodowej
Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich
• Witold Stępień, Marszałek Województwa Łódzkiego
• Hanna Zdanowska, Prezydent Miasta Łodzi
• Jan Kamiński, Łódzki Kurator Oświaty
• Angelika Zabłocka, Przewodnicząca Erasmus Student Network UŁ

12.30 – 14.45 – Program „Erasmus Plus” – wprowadzenie i prezentacja – Tomasz
Bratek, Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji odpowiedzialna za wdrażanie programu w Polsce
1. Szkolnictwo wyższe (stypendia dla studentów i kadry naukowej)
2. Szkolnictwo zawodowe (dawny program Leonardo da Vinci)
3. Oświata (dawny program Comenius)
Sesja pytań i odpowiedzi