Jak mieszkańcy woj. łódzkiego radzą sobie ze stresem?

Według badania GFK Polonia „Polacy a stres” szacuje się, że 32% mieszkańców województwa łódzkiego uważa poniedziałek za najbardziej stresujący dzień tygodnia, a 75% opisuje poniedziałkowe samopoczucie jako przeciętne, słabe lub złe.

Polacy zdecydowanie częściej dostrzegają negatywne niż pozytywne skutki stresu. Według badania około 30% mieszkańców Polski wskazuje, że przynajmniej kilka razy w miesiącu odczuwa: długotrwałe zmęczenie, kłopoty z koncentracją czy nadmierne łaknienie. Choć 61% badanych jest zdania, że stres może działać mobilizująco, tylko 13% osób dobrze lub bardzo dobrze ocenia swoje umiejętności radzenia sobie ze stresem. W porównaniu z innymi regionami Polski mieszkańcy województwa łódzkiego radzą sobie z nim odrobinę lepiej – 15 proc. deklaruje, że potrafi obrócić go na swoją korzyść. Co jednak zrobić kiedy codzienny stres pozostaje wyzwaniem?
– Gdy zaczynamy odczuwać stres do naszej krwi wyrzucone zostają hormony: adrenalina, noradrenalina i kortyzol. Sprawiają one, że mamy więcej energii, siły i mocy, aby stawiać czoło trudnym sytuacjom pojawiającym się w pracy czy w życiu prywatnym. To od nas w znacznej mierze zależy to, co będzie dalej – co zrobimy z naszą energią i napięciem. Jedną z opcji jest wykorzystanie stresu na swoją korzyść.” – mówi dr Ewa Jarczewska-Gerc, psycholog motywacji, i wskazuje kilka przykładów takiego działania:
Przekuwanie stresu w mobilizację i większą efektywność.
Stres możemy obrócić w aktywność fizyczną.
Spędzanie czasu z najbliższymi.
Stres można zamienić na lepsze planowanie czasu i zadań.
Stresozaradność polega na obracaniu stresu w działanie. Pierwszym krokiem ku stresozaradności jest odpowiedni stosunek do trudnych sytuacji, które możemy postrzegać na dwa sposoby: jako wyzwanie lub jako zagrożenie. Czujemy wyzwanie wówczas, gdy mamy przekonanie, że mimo trudności poradzimy sobie z sytuacją, że jesteśmy w stanie jej sprostać. Gdy odczuwamy zagrożenie mamy poczucie, że to sytuacja rządzi, a my nie jesteśmy w stanie stawić jej czoła. Osoba stresozaradna stara się podchodzić do problemów zadaniowo – na bieżąco je rozwiązywać. To buduje poczucie własnej skuteczności i kontroli nad życiem i otoczeniem.
Więcej o stresozaradności znajduje się na http://stresozaradni.pl/. Inicjatorem akcji jest marka Magne B6.