JERZYK CUP 2012

Wieści Janowicz

W dniach 17-18 listopada 2012 w hali balonowej MKT Łódź odbył się V Jerzyk Cup, czyli otwarty turniej tenisowy dla szkrabów, krasnali i skrzatów, który zorganizował i swoim nazwiskiem firmował Jerzy Janowicz, obecnie 26 senior na światowych listach ATP. W 2010 roku organizując III turniej był 161 rakietą świata….

W turnieju wystąpiła z sukcesami, jak zwykle w takich turniejach, reprezentacja zawodników TUKS Kozica. Wśród szkrabów do lat 9 wystąpił rewelacyjnie Oliwier Statkiewicz, który pomimo, że rok młodszy od swych rywali, dał sobie radę i pokazał jak na ten wiek tenis z najwyższej półki, pokonując wszystkich rywali. Swój wysokiej klasy tenis pokazała wśród 12-letnich skrzatek młodsza o rok od swych rywalek Wiktoria Molińska, która zwyciężyła w „Jerzyku” już po raz drugi. W tej kategorii wystąpiły jeszcze trzy dziewczyny z TUKS Kozica: Julia Poterała, Julia Sieroska i Iga Miller.
Turniej rozpoczął się weryfikacją, po której wręczono upominkowe pakiety wraz z okolicznościową koszulką turnieju dla każdego z 93 uczestników. Po oficjalnym otwarciu, w którym uczestniczył przede wszystkim sam finalista paryskiego turnieju – Jerzy Janowicz, rozpoczęto pierwsze mecze.
SZKRABY DO LAT 9
Tu zgłosiło się aż 19 zawodników i jeśli chodzi o woj. łódzkie, to obsada była 100%, bowiem zagrali najlepsi z ostatnich, rozegranych na początku listopada mistrzostw województwa. Nie zabrakło także zawodników z Warszawy, Legnicy, Bielska Białej, Zduńskiej Woli czy pobliskiego Zgierza.
Wiesław Kozica – „My skoncentrowani byliśmy oczywiście na Oliwierze Statkiewiczu i z resztą zasadnie. „Oli” przyjechał tu po główne trofeum w jego kategorii i słowa dotrzymał. W I rundzie miał wolny los, w II pokonał 15/7 Kajetana Jurka ŁKT Łódź, w ćwierćfinale 15/8 Jana Szustkiewicza ŁKT Łódź, w półfinale (w najładniejszym meczu tej kategorii) 4/1 Filipa Lisieckiego ST Tie Break Warszawa i w finale, także 4/1 Mateusza Podlewskiego UKS AT Challenge Piotrków Tryb. Bartkowi Siwakowskiemu nie udało się pokonać rywala, ale był to jego pierwszy wyjazdowy turniej i wrażenia na pewno pozytywne”.
SKRZATKI DO LAT 12
Wiesław Kozica – „Nadzieję na zwycięstwo pokładaliśmy oczywiście w naszej utytułowanej, jak na swój młody wiek i doświadczonej reprezentantce – Wiktorii Molińskiej, obecnie skrzatce nr 3 w nowym rankingu PZT. Rozstawiona z nr 1 „Wika” odpoczywała w I rundzie wśród 17 uczestniczek. W II rundzie pokonała 4/0 Maję Kostacińską Eurotenis Łódź, w ćwierćfinale 4/0 swoją klubową i klasową koleżankę Julię Poterałę, w półfinale 6/1 Aleksandrę Gielec TUKS Smecz Tomaszów Maz., wychowankę trenera Krzysztofa Wieteski i w finale 6/2 o rok starszą reprezentantkę PKT Pabianice Wiktorię Gałę.
W turnieju zadebiutowały, jak wspomnieliśmy wcześniej, trzy zawodniczki TUKS Kozica, które nie dawno rozpoczęły przygodę z tenisem. Julka Sieroska w pierwszym swym wyjazdowym meczu nie zdołała zwyciężyć Anny Frach z łódzkiego MKT i uległa jej 0/4. Iga Miller, choć zagrała lepiej, niż się spodziewaliśmy, trafiła na rozstawioną reprezentantkę KT Start Łódź Julię Sobiepańską i przegrała 1/4. Rundę przeszła Julka Poterała, po zwycięstwie 4/0 nad Magdaleną Gajdą KT Cygański Bielsko-Biała, ale już w następnej rundzie otrzymała lekcję tenisa od Wiktorii Molińskiej, ulegając 0/4”.
Wiktoria już po raz drugi tryumfowała w turnieju Jerzyk Cup. W ubiegłym sezonie wygrała turniej Karoliny Woźniackiej w Bydgoszczy, a w maju 2012 roku dotarła do finału OTK Super Seria skrzatek do lat 12 „O Trofea Sióstr Radwańskich” w Łęczycy. Teraz czeka na kolejny turniej jakiejś gwiazdy tenisa, bo jak powiedziała – „Trzeba byłoby na niego pojechać i go wygrać!”.
Być może za kilka lat, jeśli talent Wiktorii będzie rozwijał się w takim tempie, jak do tej pory, ona zostanie gwiazdą …