Każdy z nas może zrobić „coś dobrego” dla drugiego człowieka

Szlachetna Paczka

Za nami finał XVII edycji Szlachetnej Paczki. O jego wynikach, wielkim zaangażowaniu, ale i o drobnych gestach, rozmawialiśmy z Eweliną Świątczak – wolontariuszką i koordynatorem ds. promocji na terenie woj. łódzkiego.


Jakim wynikiem zakończył się finał Szlachetnej Paczki w województwie łódzkim?

Finał Szlachetnej Paczki to weekend cudów – tak o ostatnim weekendzie mówią wolontariusze, którzy pospieszyli do 1200 rodzin w całym województwie łódzkim.
Kolejny taki powtórzy się… dopiero za rok! Mądra pomoc została dostarczona do ponad 20 tys. rodzin w całej Polsce, przez 12 tys. wolontariuszy i ponad 700 tys. darczyńców, dzięki czemu dotknęła nas niezliczona ilość wzruszających historii, a każda z nich była wyjątkowa – to wszystko wydarzyło się podczas finału XVII edycji Szlachetnej Paczki. Łączna wartość materialna przekazanej pomocy sięgnęła w tym roku 54 mln zł – to wyniki ogólnopolskie.
Emocje, wspaniałe chwile, czas spędzony wspólnie z wolontariuszami, rodzinami i darczyńcami dostarczającymi paczki do kilkunastu łódzkich magazynów… Mamy się czym pochwalić! Przekazaliśmy rodzinom włączonym do projektu blisko 10 tysięcy paczek, 600 wolontariuszy dzielnie działało, dzieląc się niezwykle pozytywną energią, niezliczone ilości osób było bezinteresownie zaangażowanych w mądrą pomoc. Uśmiechy nie schodziły nam z twarzy. Podziękowaniom i wzruszeniom nie było końca. Wiemy, że Szlachetna Paczka to mądra pomoc, bo odpowiadamy konkretną pomocą na konkretne potrzeby, konkretnej rodziny. I jestem przekonana, że to pomoże przeżywać tym ludziom świąteczny czas w przepiękny sposób. Będą mogli usiąść w cieple, przy nieco pełniejszym stole, w nowych ubraniach, doceniając fakt, że nie zostali pozostawieni sami sobie, z głową wypełnioną problemami.

Finał to nie koniec Paczki. W jakie działania zaangażowani są nadal wolontariusze?

Weekend Cudów to kulminacyjny i jeden z najpiękniejszych momentów projektu, na który my wszyscy – wolontariusze oczekujemy, by poczuć radość z niesienia mądrej pomocy. Rodziny nie spodziewają się ogromu dobra, które lada chwila ich spotka, a Darczyńcy nie mogą się doczekać, kiedy będą mogli podzielić się tym, co mają – swoim czasem i uśmiechem. Ale na tym nie koniec. Szlachetna Paczka pomaga przez cały rok, a wolontariusze długoterminowo pracują z rodzinami nad tym, jak trwale poprawić ich sytuację i wspierają ich w tym, by samodzielnie radzili sobie z trudnościami. Żeby mogli to robić, potrzebne jest zaangażowanie tysięcy ludzi, również finansowe. Każdy, kto chce pomóc Paczce w realizacji jej misji, może to uczynić na wiele sposobów i w każdym momencie: czynnie włączając się w wybrany projekt. Więcej informacji o tym, jak pomóc Paczce można uzyskać na stronie: www.szlachetnapaczka.pl.

Pomagać można cały czas, np. dzieciom w ramach nowatorskiego programu edukacyjnego Akademia Przyszłości. Na czym polega ta pomoc?

Akademia Przyszłości to kolejny wyjątkowy projekt Stowarzyszenia Wiosna, w którym pomagamy dzieciakom z łódzkich szkół w codziennym życiu i radzeniu sobie z trudnościami jakie napotykają. Pomagamy im wystartować w lepszą przyszłość, pokazujemy, że można żyć inaczej. To jest nasz cel. Akademia Przyszłości to bardzo cenne spotkania, zarówno dla dziecka, któremu pomagamy, jak i tutora, który poświęca swój czas i dzieli się sobą, swoimi doświadczeniami. Akademia działa przez cały rok. Nadal poszukujemy wolontariuszy, którzy otoczą nasze akademiowe dzieciaki swoją braterską opieką. Rejony najbardziej potrzebujące w województwie łódzkim to: szkoła podstawowa w Tuszynie, Pabianicach, i szkoły w Łodzi: 41, 190, 64 i 58. Łącznie brakuje nam ok. 30 wolontariuszy. Wszyscy, którzy chcieliby się zaangażować w pomoc dzieciakom i zostać super wolontariuszem, mogą wysłać zgłoszenia na stronie: www.superw.pl.
Zachęcamy do działań zarówno w projekcie Szlachetna Paczka, jak i Akademia Przyszłości. Każdy z nas może zrobić coś dobrego dla swojej lokalnej społeczności. Każdy ma coś, czym może się podzielić. Czasem wystarczy ciepły uśmiech, wysłuchanie, spotkanie, bycie razem. Nie zawsze muszą to być dary rzeczowe czy mnóstwo pieniędzy. Wystarczy mały gest, by pomóc drugiemu człowiekowi, bo to on się liczy. Dlaczego to robimy? Odpowiedzi jest prosta: po prostu Lubimy Ludzi – dlatego działamy w projektach Stowarzyszenia Wiosna. Wierzymy, że razem możemy więcej!

Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiała Iwona Tyczka