Kleszczów: oferta wakacyjna dla dzieci

Pierwsze grupy uczniów wyjechały z Kleszczowa na wypoczynek wakacyjny już 30 czerwca. Przed nimi 14-dniowy pobyt w kilku różnych miejscach: nad Bałtykiem, na Pojezierzu Suwalskim, bądź nad jeziorem Balaton na Węgrzech. 7-dniowy pobyt w Suchej Beskidzkiej czeka 45-osobową grupę najmłodszych uczniów szkół podstawowych, która wyjechała 1 lipca. Ale to nie koniec wakacyjnej oferty..

Gminne placówki nie tracą z pola widzenia tych uczniów, którzy z różnych powodów na zorganizowany wypoczynek nie wyjadą. Oferta przygotowanych dla nich zajęć jest naprawdę bogata. Uczniowie ambitni, ciekawscy i pracowici, posiadający możliwość dojazdu na zajęcia do kilku różnych placówek kultury w gminie Kleszczów, będą mogli w ciągu wakacyjnych dni poznać różne techniki plastyczne, służące do wykonywania ciekawych, dekoracyjnych rzeczy.

Spójrzmy tylko na propozycje na pierwszy wakacyjny miesiąc. W pracowni ceramiki w domu kultury w Łękińsku można będzie tworzyć techniką mozaikową ceramiczne obrazki; w świetlicy w Czyżowie nauczą robić okolicznościowe kartki metodą haftu matematycznego; w domu kultury w Żłobnicy pokażą sztukę tworzenia ramek na zdjęcia, zdobionych… skorupkami z jaj. Uczestnicy zajęć w domu kultury w Kamieniu poznawać będą jak z suszonych kwiatów i ziół można tworzyć dekoracyjne nakładki na stolik, natomiast świetlica w Rogowcu zaprosi na zajęcia, podczas których można będzie się nauczyć budowania drewnianych skrzynek na kwiaty.

Jedną z bardzo oryginalnych propozycji są kilkudniowe zajęcia realizowane najpierw w Łękińsku, potem zaś w Łuszczanowicach, polegające na tworzeniu kukiełek do przedstawienia „Czerwony Kapturek”. Osoby, które będą chciały poznać tajniki projektowania, bądź przerabiania ubrań będą mogły się tego nauczyć podczas organizowanych w czterech terminach zajęć w pracowni plastycznej łękińskiego domu kultury. Proponowane tematy zajęć to: rysunek żurnalowy, projektowanie koszulek, malowanie na dzianinie, warsztaty przerabiania ubioru.

Wiele propozycji warsztatów manualnych znalazło się też w lipcowym programie, przygotowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Kleszczowie i jej filie w Żłobnicy i Łękińsku. Tematy niektórych zajęć zostały zaczerpnięte ze świata literatury lub filmu. Inne służyć będą popularyzacji czytelnictwa.

Jerzy Strachocki