Kozica i Półkoszek w ćwierćfinale Mistrzostw Europy

Wieści ME Kozica

Najlepsza polska, seniorska para w beach tenisie Mariusz Kozica i Daniel Półkoszek bardzo udanie zaprezentowała się w tegorocznych Mistrzostwach Europy rozegranych na Plaży Planet Resort IBS w Borgio Maggiore w San Marino w dn. 31.08-02.09.2012. Dla obu utalentowanych naszych sportowców był to debiut w imprezie takiego wymiaru. Ogółem w Mistrzostwach Europy wystąpiło 120 zawodników i zawodniczek reprezentujących 19 krajów Europy.

 

Już podczas losowania drabinki na 64 uczestników polską parę spotkała miła niespodzianka. Otóż dzięki zdobytym dotychczas punktom w rankingu ITF BT zostali rozstawieni z nr 15 i otrzymali wolny los do II rundy. Tu pokonali najlepszą szwajcarską parę Giuliano Acerno – Yves Fornasier 6/3,6/1. W walce o ćwierćfinał Polaków czekała już niezła przeprawa, bowiem trafili na parę z nr 3, gospodarzy z San Marino Christian Berardi – William Forcellini, którym kibicowały setki widzów. Po niesamowicie zaciętym spotkaniu, walcząc nie tylko z przeciwnikami, ale i wrzawą lokalnych kibiców, to jednak Polacy wygrali emocjonujące spotkanie, eliminując faworytów – 4/6,6/3,10/7!!! Kolejny mecz był już stawką o medal. Niestety Polacy Kozica i Półkoszek trafili na parę rutynowanych Słoweńców Urban Cevka – Bostian Repansek i ulegli im 3/6,2/6.

Inna polska para Krzysztof Wieczorek – Marcin Kowal, po wolnym losie w I rundzie uległa 2/6,3/4 i kontuzja Wieczorka, parze nr 7 Pedro Correia – Fillipe Robelo (Portugalia).

Mistrzostwo Europy zdobyła para rozstawiona z nr 2 Marco Garavini – Paolo Tazzari (Włochy) pokonując swych rodaków, rozstawionych z nr 1 Michele Cappelletti – Luca Carli 2/6,6/3,7/6(4).

Dotarcie do fazy ćwierćfinałów, czyli zajęcie miejsc 5-8, podczas debiutu w Mistrzostwach Europy, to wspaniały sukces rozwijającej się najlepszej polskiej pary.

W Borgio Maggiore zarówno Mariusz, jak i Daniel, wystąpili także w parach mikstowych. Mariusz w parze z Karoliną Kosińską, w drabince na 32 pary, pożegnali się z rywalizacją już w I rundzie ulegając pechowo austriackiej parze nr 5 Martin Schmidt – Marlena Metzinger 6/4,2/6,8/10! Daniel w parze z Aleksandrą Rosolską pokonali najpierw 6/1,6/4 Holendrów Timo Tergau – Margot Van Doom, a w II rundzie także pechowo przegrali z włoską parą nr 1 Marco Garavini – Federica Bachetta 4/6,6/2,8/10, którzy tryumfując i zdobywając złoty medal, nie stracili już seta do końca turnieju!!! Tu była szansa na złoto dla Polaków!

Polskie deble kobiece nie za wiele zwojowały. W I rundzie odpadły Katarzyna Kowal i Magdalena Herszfeld, które uległy 6/2,4/6,2/10 Nicole Brunschwig i Vera Mulinari (Szwajcaria), a para Kosińska Rosolska po wygranej w I rundzie 6/1,6/1 z Greczynkami Anastasia Gioldasi – Aspasia Sotiriadou, uległy w II, parze nr 8 Pilar Escandel – Rosa Sitja (Hiszpania) 3/6,3/6.

W rywalizacji narodowej zwycięstwo z dorobkiem 320 punktów, deklasując pozostałe kraje, zdobyli tradycyjnie Włosi. Polacy zakończyli swój występ z dorobkiem 30 punktów na wysokiej 9 pozycji.

Za tydzień w niedzielę 16.09.2012 w podwarszawskim Powsinie Mistrzostwa Polski. Mariuszowi i Danielowi życzymy złotych medali.