Łódź: Miasto wydłuży Aleję Kościuszki

Wieści Łódź Al. Kościuszki

W 2017 roku Aleja Kościuszki zyska nowy odcinek. Docelowo Kościuszki połączona ma zostać z Aleją Politechniki, tam zaś powstanie nowe skrzyżowanie do którego potrzebne będzie wydłużenie ulicy Wołowej. Jeszcze w pierwszym kwartale tego roku ma rozpocząć się praca nad pierwszym etapem tej inwestycji.

Nowo powstały odcinek, który przebiegnie z alei Kościuszki u zbiegu z ulicą Radwańską do Alei Politechniki, ma mieć nieco ponad kilometr długości. Projekt zakłada, iż po przecięciu Radwańskiej wejdzie w skwer na tyłach wieżowców Spółdzielni Mieszkaniowej „Śródmieście”. Następnie ulica skręci w stronę ulicy Wólczańskiej a po przecięciu jej wejdzie w ślad ulicy Potza. W dalszej kolejności po przecięciu ulicy Stefanowskiego połączy się z aleją Politechniki. Kościuszki i Politechniki zbiegną się ze sobą dokładnie pomiędzy Halą Sportową a nową Halą Expo. W tym miejscu powstanie nowe skrzyżowanie. Z drugiej strony Politechniki przedłużona zostanie ulica Wołowa. Praca nad tym etapem inwestycji ma zacząć się w pierwszym kwartale tego roku. W najbliższym czasie Zarząd Dróg i Transportu ma ogłosić przetarg na wykonawcę pierwszego etapu inwestycji.
Projekt zakłada duże zmiany, które czekają na łodzian. Nowe skrzyżowanie zyska sygnalizacje świetlne, perony przystankowe, wjazd do przyszłej nowej ulicy między Halą Sportową a Halą Expo oraz wjazd w ulicę Wołową. Dalsza część ulicy Wołowej wykonana zostanie przez inwestora budującego Centrum Handlowe Sukcesja. Plan zakłada również, iż nowy odcinek alei Kościuszki od ulicy Radwańskiej do ulicy Wólczańskiej będzie miał dwie dwupasmowe jezdnie. Na wysokości ulicy Potza arteria byłaby już jedną jezdnią dwukierunkową. Cała inwestycja wyniesie 35 milinów złotych. Pieniądze na jej realizację przekaże Urząd Miasta Łodzi. Inwestycja realizowana będzie etapami. Ukończenie prac oraz oddanie drogi do użytku planowane jest na 2017 rok.

Damian Rybusiewicz

Wizualizacja z ZDiT Urzędu Miasta Łodzi