Międzynarodowy Dzień Archiwów

W dniu 8 czerwca 2016 r., w godzinach 9:00-17:00 w siedzibie Oddziału Archiwum Państwowego w Tomaszowie Mazowieckim (ul. Spalska 120) odbędzie się dzień otwarty, zorganizowany w ramach tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Archiwów.

Tym razem organizatorzy – Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim oraz Polskie Towarzystwo Historyczne Koła w Piotrkowie Trybunalskim i Tomaszowie Mazowieckim – postanowili odwołać się do tematyki szeroko pojętej sztuki filmowej. Stąd też dla miłośników historii i kina, odwiedzających w tym dniu gościnne progi tomaszowskiego Oddziału Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim, przygotowano szereg atrakcji.

Pierwszą z nich jest barwna wystawa pt. „Piotrkowskie tchnienie X Muzy”, opracowana przez Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim w ramach projektu edukacyjnego przy wsparciu Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych w Warszawie. Ekspozycja nawiązuje do „filmowych dziejów” Piotrkowa Trybunalskiego. Na jej kolejnych planszach zaprezentowano dzieje piotrkowskich kin, a także historię kręcenia filmów w tym mieście. Wszelkie prezentowane na wystawie zagadnienia ukazane zostały za pośrednictwem kopii materiałów archiwalnych z zasobu Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim, w tym również cyklu barwnych plakatów filmowych.

W programie tomaszowskiego spotkana z historią znajdują się również warsztaty pt. „Historia w filmie – film w historii. Vademecum historyka amatora”. Chętni do udziału w nich będą mogli nie tylko prześledzić zagadnienia filmowych adaptacji historii, lecz również zapoznać się z tajnikami opracowywania m.in. scenariuszy.

Jako że film jest główną osią spotkania, nie mogło również zabraknąć archiwalnych seansów filmowych. W pierwszej kolejności zaprezentowane zostaną archiwalne kroniki filmowe dziejów Piotrkowa Trybunalskiego, Tomaszowa Mazowieckiego i okolic – przeniesione w ostatnich latach dzięki staraniom archiwistów na cyfrowy format zapisu. Dzieje naszego regionu ukazane zostaną również dzięki projekcji filmu pt. „Bo ta, co nie zginęła… 1945 r.”. Jest to film szczególny, ponieważ zrealizowany został przez piotrkowskich i tomaszowskich archiwistów w roku 2015 w
ramach jednego z projektów edukacyjnych, przy wsparciu Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych w Warszawie i współpracy ze Stowarzyszeniem Rekonstrukcji Historycznej „Batalion Tomaszów”. Nasza
archiwalna produkcja nawiązuje do trudnej historii kraju i regionu w pierwszych latach po zakończeniu II wojny światowej. Obok tematyki kształtowania się władz komunistycznych nie zabrakło również wątku „Żołnierzy Wyklętych”, a zdjęcia do filmu powstawały w Tomaszowie Mazowieckim i jego okolicach.

Wstęp jest wolny.