Mistrzowie Polski wśród Krasnali

Wieści Krasnal

Już po raz dziewiąty w historii, na kortach OSiR-u w Piotrkowie Trybunalskim, rozegrano bardzo oczekiwaną corocznie w polskim środowisku tenisowym, największą w naszym kraju mega-imprezę najmłodszych tenisistów – IX Mistrzostwach Polski Krasnali i Krasnalek, czyli tenisistów i tenisistek do lat 10.

Impreza rozegrana w dniach 18-20.08.2012, pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Piotrkowa Trybunalskiego – Krzysztofa Chojniaka, po raz kolejny zakończyła się sukcesem organizacyjnym, promując doskonale tym sposobem piotrkowskie środowisko tenisowe na arenie ogólnopolskiej.
Atmosfera walczących o medale i tytuły najmłodszych, polskich tenisistów w Piotrkowie Trybunalskim była w tym roku na prawdę bardzo gorąca, nie tylko z powodu samej rangi imprezy, ale także dosłownie z powodu od lat tradycyjnie, jak na tą imprezę ekstremalnych upałów! Kiedy słupek rtęci na termometrze sięga 35-37 stopni Celsjusza trudno jest przebywać na słońcu, a co dopiero skoncentrować się i walczyć przez trzy dni, by zdobyć upragniony medal !!! Coroczny niepowtarzalny klimat rywalizacji, który jak radiacyjna mgła, już po pierwszych meczach, rozpostarł się na piotrkowskich kortach wśród zawodników, rodziców, rodzeństwa, babć, dziadków i trenerów, emanował przez trzy dni do samego końca imprezy. Obecność na podium z medalami, dyplomami i nagrodami, na które wcześniej trzeba było się wdrapać, walcząc przez trzy upalne dni, na długo pozostanie w pamięci głównych aktorów tegorocznego spektaklu.
Na doroczne święto małych tenisistów, na których forhend i bekhend można było już z zadowoleniem popatrzeć, zjechało się tym razem do Piotrkowa Trybunalskiego 86 uczestników. Piotrkowskie mistrzostwa, to jedyna w kraju konfrontacja 10-letnich tenisistów i tenisistek o tak wielkim wymiarze. W ciągu trzech słonecznych dni rozegrano aż 110 meczów (w tym 84 singlowe i 26 deblowych), które sędziowane były przez sędziów głównych. Żar, który lał się z nieba, nie był jedyną przyczyną tego, że na piotrkowskich kortach atmosfera była na prawdę gorąca. Wiele spotkań mogło się podobać, a kilka z nich stało na bardzo wysokim, robiącym wrażenie poziomie. Trzeba przyznać, że postawa większości tych zaledwie 10-letnich zawodników imponowała wspaniałą techniką, taktyką i tak ważną w tym sporcie – psychiką.
Jak dotąd, w dziewięciu edycjach piotrkowskich mistrzostw zagrało już dokładnie 692 młodych adeptów tego sportu!!! W kolejnych latach liczby uczestników przedstawiały się następująco: 1997 – 55, 2005 – 78, 2006 – 81, 2007 – 79, 2008 – 80, 2009 – 70, 2010 – 71, 2011 – 92 i 2012 – 86.
Mistrzostwa, jak w każdym roku, wyróżniały się perfekcyjną organizacją, a przygotowanie tym razem dwóch obiektów, przy ulicy Belzackiej i w Parku im. Ks. J. Poniatowskiego, przy ulicy Parkowej, sprawiało znakomite wrażenie, godne imprezy najwyższej rangi. Tradycyjny zestaw organizacyjny: Grzegorz Żurkowski TUKS Champions-Team – dyrektor turnieju i Wiesław Kozica TUKS Kozica – sędzia naczelny, znów dał wzór organizacji turniejów tej rangi. Podziękowania za poziom, wspaniały klimat i sprawność organizacji ze strony Rodziców i trenerów w czasie trwania imprezy, a także i pod jej koniec, kiedy wręczano najważniejsze trofea, były tego wspaniałym dowodem.
SINGLE
Wśród dziewcząt zgłosiło się 38 zawodniczek, które rozpoczęły rywalizację o miano najlepszej krasnalki, czyli tenisistki do lat 10 w kraju. Tegoroczny turniej toczył się niemalże do końca bez większych zawirowań. W początkowej fazie zwyciężały zawodniczki rozstawione, a dalej te z wyższymi numerami, poza wyjątkiem 9-letniej Poli Wygonowskiej UKS Drwęckie Ostróda, która narobiła nieco zamieszania w jednej połówce drabinki, eliminując najpierw nr 8 Olgę Gołaś NST zachodniopomorskie, a potem nr 3 Lenę Takmadżan MKT Stalowa Wola.
W pierwszym półfinale faworytka turnieju nr 1 Aleksandra Wierzbowska WKS Wawel Kraków pokonała 6/1,6/1 właśnie Polę Wygonowską, w drugim zaś nr 2 Weronika Baszak NST Wrocław dała sobie radę z nr 14 Karoliną Bartusek KS Mostostal Zabrze, pokonując ją w 6/2,6/1. Finał należał do reprezentantki WKS Wawel Kraków, trenowaną przez pierwszego trenera Agnieszki Radwańskiej Zbigniewa Górszczaka, która pokonała wrocławiankę Weronikę Baszak. Wynik finału 6/1,6/1, dał więc tytuł mistrzyni Polski na sezon 2012 krakowiance, a tytuł wicemistrzowski reprezentantce Wrocławia.
Wśród chłopców zagrało 48 młodych, uzdolnionych tenisistów. Tu „ burza” zaczęła się już od II rundy, gdzie nierozstawiony Mikołaj Lorens NST Warszawa wyeliminował, po jednym z najlepszych meczów tychże mistrzostw wśród chłopców, kandydata do złotego medalu, nr 1 Dawida Taczałę z poznańskiego AZS-u! Z III rundą musiał pożegnać się także nr 5 turnieju, ze Stalowej Woli Radosław Wydra, wyeliminowany przez Piotra Gładysza NST Częstochowa. To właśnie Lorens i Gładysz najwięcej „zamieszali” w turniejowej drabince i to oni dotarli do półfinałów, eliminując jeszcze w ćwierćfinałach nr 6 Piotra Pawlaka AM Tenis Warszawa i nr 2 Aleksandra Borzycha NST świętokrzyskie. W półfinałach Mikołaj Lorens pokonał bez straty gema Piotra Strzałkowskiego NST Nowy Dwór Mazowiecki, a nr 3 Szymon Kielan PKT Pabianice 6/2,0/6,10/5 Piotra Gładysza. Finał zdominował Mikołaj Lorens, który pokonał Szymona Kielana 6/0,6/1. O sile i bardzo dobrych walorach techniczno-taktycznych tegorocznego mistrza niech świadczy fakt, że w meczu półfinałowym i finałowym stracił on tylko jednego gema!
MISTRZAMI POLSKI DO LAT 10 W SEZONIE 2012 ZOSTALI:
ALEKSANDRA WIERZBOWSKA Z KRAKOWA I MIKOŁAJ LORENS Z …. HISZPAŃSKIEJ COSTA DE SOL. Warszawianin mieszkający i trenujący obecnie w El Campanario Golf & Country Club w Hiszpanii.
DEBLE
W finale debla dziewcząt, finalistki singla, para nr 1 Aleksandra Wierzbowska i Weronika Baszak pokonały 6/2,6/2 parę rozstawioną z nr 2 Lena Takmadżan MKT Stalowa Wola i Martyna Szynkowska KS Baza Mrągowo . U chłopców tytuły mistrzowskie zdobyła para Piotr Pawlak AM Tenis Warszawa i Mikołaj Lorens NST Warszawa pokonując w finale 6/4,6/2 reprezentantów PKT Pabianice Szymona Kielana i Jakuba Lesmana.
A oto wszyscy medaliści IXMistrzostw Polski Krasnali do 10 lat:
SINGIEL DZIEWCZĄT:
1. Aleksandra Wierzbowska WKS Wawel Kraków
2. Weronika Baszak NST Wrocław
3. Pola Wygonowska UKS Drwęckie Ostróda i Karolina Bartusek KS Mostostal Zabrze (tu warto podkreślić, że obie brązowe medalistki, to zawodniczki 9-letnie!)
DEBEL DZIEWCZĄT:
1. Aleksandra Wierzbowska WKS Wawel Kraków – Weronika Baszak NST Wrocław
2. Lena Takmadżan MKT Stalowa Wola – Martyna Szynkowska KS Baza Mrągowo
3. Carolina Rodig AZS Poznań – Pola Wygonowska UKS Drwęckie Ostróda
Julia Zdunek KT Avia Świdnik – Karolina Sielańczyk Silesia Club Bytom
SINGIEL CHŁOPCÓW:
1. Mikołaj Lorens NST Warszawa
2. Szymon Kielan PKT Pabianice
3. Piotr Strzałkowski NST Nowy Dwór Mazowiecki i Piotr Gładysz NST Częstochowa
DEBEL CHŁOPCÓW:
1. Mikołaj Lorens NST Warszawa – Piotr Pawlak AM Tenis Warszawa
2. Szymon Kielan i Jakub Lesman – obaj PKT Pabianice
3. Szymon Szpak WKT Mera Warszawa i Markus Malaszszak FTC Ściegny
Aleksander Borzych NST Kielce i Piotr Strzałkowski NST Nowy Dwór Mazowiecki

Rywalizację w singlach i deblach wieńczyło, jak zwykle w Piotrkowie Trybunalskim oficjalne uroczyste podsumowanie na podium. Jak na mistrzów przystało, nagrody w imieniu Prezydenta Miasta Piotrkowa Trybunalskiego Krzysztofa Chojniaka wręczali: dyrektor turnieju – Grzegorz Żurkowski i sędzia naczelny mistrzostw – Wiesław Kozica. Najlepsi otrzymali wspaniałe puchary, medale oraz nagrody.
Na wspaniałe doroczne święto krasnali i krasnalek organizatorzy Pan Grzegorz i Pan Wiesław zapraszają już za rok!