Na konferencji o tym jak stać się aktywną mamą

Wieści konferencja

Między pracą a macierzyństwem. Taki tytuł nosiła konferencja promująca przedsiębiorczość wśród kobiet aktywnych i nieaktywnych zawodowo.

Konferencję zorganizowały Marlena Głowacka wraz ze swoimi kolegami i koleżankami z Koła Samorządowo-Europejskiego Platformy Obywatelskiej w Piotrkowie Tryb, oraz Ewelina Nowaczyk, dyrektor Centrum językowego metodą Helen Doron w Piotrkowie Tryb.

– Zdecydowałyśmy się zorganizować taką konferencję, ponieważ chcemy aby młode mamy podejmowały decyzje zgodne ze swoim przekonaniem, a nie postępowały wg stereotypów. Kobieta ma prawo się realizować, ma prawo spełniać swoje marzenia zakładając własną firmę. Często jest tak, że po urodzeniu dziecka, kobiety zmagają się z presją społeczną, która karze im poświęcać własne cele zawodowe, kosztem wychowania dziecka. Chcemy pokazać, że wychowanie potomka i samorealizacja to nie są dwa światy, których nie da się połączyć. Mówiła o tym np. pani psycholog Daria Fraj, wyjaśniając mechanizmy, które funkcjonują po urodzeniu dziecka. Sama kilkanaście lat temu postanowiłam, że będę aktywną mamą. Prowadzę firmę rodzinną, mam dwójkę uroczych chłopców i dzięki dobrej organizacji, jestem w stanie spełniać się w obu rolach. Nie muszę z niczego rezygnować – mówi Marlena Głowacka, członek Koła Samorządowo-Europejskiego PO.

Co ciekawe to właśnie organizatorki jako pierwsze wcieliły się w wykładowców. Ewelina Nowaczyk opowiedziała o początku firmy językowej metodą Helen Doron w Piotrkowie. Helen Doron to brytyjska lingwistka, która od 30 lat swoje życie zawodowe koncentruje wokół edukacji dzieci i młodzieży. Stworzyła firmę, którą udostępnia na zasadach franszyzy. W Polsce aż 92% wszystkich szkół założyły kobiety. Wśród nich jest Ewelina Nowaczyk. To jej sposób na życie, który daje utrzymanie i satysfakcję. Marlena Głowacka od lat prowadzi rodzinną firmę łącząc zarządzanie z wychowywaniem dwójki dzieci. Mało tego, znajduje czas na udzielanie się w komitetach szkolnych, oraz aktywnie uczestniczy w lokalnej polityce. – Chcę zmieniać nasze miasto na lepsze – dodaje. – Nie zrażam się stwierdzeniem, że polityka jest brudna. Jeśli nie będziemy angażować się społecznie w pracę dla dobra innych staniemy się egoistyczni. Wychodzę z założenia, że w grupie zawsze łatwiej poradzić sobie z problemami i osiągnąć satysfakcję w życiu.

Krótkie wystąpienia organizatorek były wstępem do kolejnych ważnych aspektów, którymi powinny kierować się młode mamy przy próbie założenia własnej firmy. Pani Lidia Pietrusiewicz opowiedziała o dostępnych formach wsparcia, jakie można uzyskać w Powiatowym Urzędzie Pracy w Piotrkowie Trybunalskim. Wspomniała o niedawno zakończonej rekrutacji wniosków o środki na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej, jednocześnie dodając, że już na początku maja powinien zostać ogłoszony kolejny konkurs, umożliwiający zdobycie takich środków. Pani Małgorzata Kociniak z piotrkowskiego punktu informacji europejskiej Europe Direct omówiła działania, które można wykonać, aby sięgnąć po pieniądze z Unii Europejskiej. Jak przekonywała Europe Direct to swoista platforma informacji, w której każdy może znaleźć coś dla siebie. Osoby, które chcą wykorzystać możliwości, które daje UE powinny zajrzeć właśnie do punktu. To tam można znaleźć opisy programów, które tworzą szanse na rozwój. Mowa chociażby o programie Grundtvig, który pozwala m.in. rozwijać kompetencje kluczowe u dorosłych (nauka języków obcych, umiejętności informatyczne, przedsiębiorczość).

Przed rozmową z psycholog Darią Fraj, która zakończyła konferencję Pani Ilona Sebastyjańczyk i Joanna Adaszek przeprowadziły uczestniczki po zawiłościach podatkowych przy zakładaniu własnej firmy.

Organizatorki planują kolejne działania aktywizujące kobiety – Dostrzegamy problem braku aktywności wśród kobiet. Wiemy, ze jest to skomplikowany i długi proces, ale zamierzamy podjąć kolejne działania, które zmienią tę sytuację – kończy Marlena Głowacka.