Okradali metodą „na hydraulika”

Wieści_policja

Policjanci zatrzymali cztery osoby podejrzewane o liczne kradzieże mieszkaniowe na terenie całego kraju.

30 maja 2014 roku, przed południem, do jednego z mieszkań na terenie Osiedla Kostka w Łowiczu weszło dwóch mężczyzn, którzy zostali wpuszczeni przez lokatorkę pod pozorem przeglądu hydrauliki. Wykorzystując nieuwagę gospodyni skradli pieniądze. Kobieta zorientowała się po dwóch godzinach od ich wyjścia. Wówczas powiadomiła policję o utracie oszczędności. Prowadzone w tej sprawie czynności, w które zaangażowali się funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego z Łowicza oraz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi pozwoliły na wytypowanie podejrzewanej grupie i ustalenie ich miejsca pobytu.
13 czerwca 2014 roku funkcjonariusze operacyjni przy wsparciu policjantów z Komisariatu Autostradowego, na węźle A1 w miejscowości Oszkowice zatrzymali zielonego rovera a nim cztery osoby, w tym trzech mężczyzn w wieku od 30 do 34 lat oraz 53-letnią kobietę. Mieszkańcy Łodzi i Częstochowy byli zupełnie zaskoczeni kontrolą. Podczas przeszukania kryminalni zabezpieczyli przy nich około 30 tysięcy złotych, obca walutę, różne wyroby jubilerskie takie jak pierścionki, łańcuszki, bransolety, kolczyki i zegarki. Jak wynika z dotychczasowych ustaleń grupa ta specjalizowała se w kradzieżach mieszkaniowych przy wykorzystaniu legendy „hydraulika”. Działała na terenie całego kraju. Dwóch członków było już wcześniej karanych. Tym razem wszyscy usłyszeli już zarzuty kradzieże za co grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Prokurator zastosował wobec nich dozór policyjny. Sprawa pozostaje rozwojowa.
Policjanci apelują zwłaszcza do osób starszych, aby pod żadnym pozorem nie wpuszczały osób nieznajomych do swojego mieszkania. Oszuści bardzo często wykorzystując łatwowierność starszych, bez problemu wchodzą do mieszkań, jedna z nich zajmuje rozmową pokrzywdzonego, zaś druga w tym czasie penetruje pomieszczenia w poszukiwaniu wartościowych przedmiotów i gotówki.
Policjanci apelują także o wzmożoną czujność osób, które mają w rodzinie lub sąsiedztwie osoby samotnie mieszkające, aby przestrzegły je i przypominały o zagrożeniach.
KWP w Łodzi