Pamiętajmy o obrońcach Gór Borowskich!

pogram_Góry Borowskie

Już w najbliższą niedzielę, 3 września w Borowej (gmina Wola Krzysztoporska) odbędą się uroczystości upamiętniające walki z września 1939 r.

Obchody na Górach Borowskich odbywać się będą pod patronatem Ministra Obrony Narodowej i przy udziale 25. Brygady Kawalerii Powietrznej, 7 Dywizjonu Lotniczego w Nowym Glinniku.
W bitwie na Górach Borowskich położonych na terenie gminy Wola Krzysztoporska, zwanych też „Piotrkowskimi Termopilami”, poległo w kampanii wrześniowej 1939 r. aż 663 żołnierzy 2. Pułku Piechoty Legionów pod dowództwem płk. Ludwika Czyżewskiego. Dla upamiętnienia tych wydarzeń każdego roku na początku września u stóp znajdującego się tam pomnika organizowane są uroczystości patriotyczne.
Uroczystości rozpoczną się o godzinie 10.00. Będzie msza polowa, okolicznościowe przemówienia, apel poległych i salwa honorowa.
Dzień wcześniej (2 września) wydarzenia sprzed 78 lat upamiętniać będzie Bełchatów. O godz. 17.00 mszą świętą rozpoczną się uroczystości patriotyczne w Grocholicach.
Na uroczystości serdecznie zapraszają wójt gminy Wola Krzysztoporska Roman Drozdek oraz prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska.

RP