PGE Giganty Mocy coraz bliżej
Inwestycja Giganty Mocy w Bełchatowie weszła w kolejną fazę przygotowań. Wybrany został wykonawca, który przygotuje najbardziej zaawansowaną technicznie część prac w obiekcie, czyli stworzy multimedialne wyposażenie całej ekspozycji.
Wykonawcą projektu, którego wartość wynosi 1,6 mln zł, została wyłoniona w drodze przetargu firma Trias z Torunia. Specjalizuje się ona w nowoczesnych rozwiązaniach technologicznych oraz realizacji przedsięwzięć z zakresu promocji i pokazów multimedialnych.
– To najbardziej oczekiwany przez nas etap powstawania ekspozycji PGE Giganty Mocy. Wyłoniliśmy wykonawcę, który będzie odpowiedzialny za całą scenografię ekspozycji, wykonanie eksponatów oraz dostawę sprzętu – mówi Janusz Mękarski, Wiceprezydent Miasta Bełchatowa i Kierownik Projektu PGE Giganty Mocy. – Firma ma duże doświadczenie w realizacji ekspozycji interaktywnych i multimedialnych. Jest wykonawcą m.in. wystawy „Śladem europejskiej tożsamości Krakowa – szlaku turystycznego po podziemiach Rynku Głównego”. Wyposażyła także w najnowocześniejsze systemy multimedialne oraz aplikacje interaktywne Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach. Mamy nadzieję, że nasza współpraca przełoży się na jakość eksponatów – dodaje Janusz Mękarski.
Zakres prac, których wykonania podjęła się firma z Torunia jest bardzo duży m.in. opracowanie i wykonanie scenografii dla wszystkich sal wraz z wydrukami wielkoformatowymi, grafikami naściennymi, aranżacja świetlna, wykonaniem gablot, poprzez dostarczenie i montaż sprzętu wraz z oprogramowaniem, aż do opracowania gier multimedialnych i interaktywnych.
Przedstawiciel firmy Trias – Radosław Zubrzycki, zapewnia że ekspozycja będzie pełna niespodzianek i ciekawych smaczków z zastosowaniem najnowszych metod i technologii. Jednocześnie świadom jest tego przed jakimi stoi ona wyzwaniami m.in. wiernym odwzorowaniem maszyn górniczych.
Dzięki całemu przedsięwzięciu zwiedzający mają poznać proces powstawania prądu od czasu wytworzenia węgla brunatnego do produktu finalnego czyli energii. Ekspozycja Giganty Mocy ma za zadanie przybliżyć zwiedzającym historię zagłębia, ale także edukację w zakresie historii naturalnej, geologii i fizyki. Przypomnijmy, że ekspozycja prezentująca powstanie energii elektrycznej na bazie węgla, zostanie zlokalizowana na trzech kondygnacjach nowego budynku centrum kultury. Na kondygnacji podziemnej znajdą się sale: Wiosna, Lato,Jesień, Zima, w których przedstawione zostanie zjawisko kształtowania się złoża węgla w okolicy Bełchatowa. Kolejnym etapem zwiedzania jest specjalnie ukształtowana klatka schodowa stanowiąca salę Budzenie, poświęconą kopalni. Na najwyższej kondygnacji znajdziemy salę Poranek i Południe poświęcone wielkim projektom i ich projektantom, historii miasta i samej elektrowni. Ostatnim etapem zwiedzania będą zaś sale Południe, Wieczór i Noc znajdujące się na parterze, które będą przedstawiały plany na przyszłość .
Koordynator Projektu PGE Giganty Mocy – Małgorzata Stanasiuk – Mordalska, podkreśla również duże znaczenie dwóch instytucji, które objęły patronat naukowy nad ekspozycją, czyli Państwowy Instytut Geologiczny, który pomaga opracować zbiory oraz Katedry Modelowania Procesów Nauczania Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego, odpowiedzialnej za weryfikowanie części eksperymentalnej ekspozycji. Patronat tych instytucji będzie miał niewątpliwie korzystny wpływ na postrzeganie jej jako rzetelnego ośrodka popularyzującego trudne zagadnienia naukowe.
Otwarcie ekspozycji PGE Giganty Mocy planowane jest na kwiecień przyszłego roku i choć wiemy, że możemy spodziewać się na wystawie takich interaktywnych eksponatów jak wehikuł czasu, interaktywny mamut czy podróż przez złoża węgla to ponadto wiceprezydent Janusz Mękarski zapewnia o dodatkowych niespodziankach, szczególnie na otwarciu obiektu, których jednak nie chce zdradzić.
Julita Kupś-Szczygieł