Tomaszowsko-piotrkowskie obchody Międzynarodowego Dnia Archiwów

Wieści dzień otwarty w archiwum

Dzień Otwarty Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim okazał się wyjątkową okazją dla mieszkańców regionu dla poznania tajników pracy archiwistów.

Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim po raz kolejny miało przyjemność gościć miłośników historii regionu. Tym razem okazją do tego był Dzień Otwarty zorganizowany w ramach Międzynarodowego Dnia Archiwów. Impreza odbywała się pod hasłem „Archiwa Państwowe – dziedzictwo, teraźniejszość, przyszłość”. W niedzielę, 9 czerwca 2013 r., w siedzibie tomaszowskiego Oddziału Archiwum Państwowego przy ul. Spalskiej 120, wszyscy zainteresowani tą inicjatywą mogli pod okiem archiwistów zapoznać się z tajnikami pracy i zasobu archiwum. W ofercie przygotowanej na tą okazję znalazły się wystawy archiwaliów oraz niecodzienna możliwość zwiedzenia „serca archiwum” – magazynu.

Impreza, kierowana do szerokiego grona odbiorców, spotkała się z zainteresowaniem nie tylko dorosłych, lecz również najmłodszych mieszkańców regionu. Zebranych gości powitał dr Tomasz Matuszak – dyrektor Archiwum, zapraszając ich do wspólnej przygody. Pracownicy archiwum oprowadzali zarówno grupy jak i indywidualne osoby, których przez cały dzień nie brakowało. Zwiedzający z zaciekawieniem podziwiali prezentowane materiały archiwalne, a także przykłady działalności popularyzatorskiej i badawczej archiwum – przykłady wydawnictw popularnych i naukowych. Szereg pytań ze strony gości dotyczyło sposobów udostępniania, a także metod poszukiwań w archiwach państwowych.

Współorganizatorami Dnia Otwartego był Uniwersytet Jana Kochanowskiego Filia w Piotrkowie Trybunalskim, kształcący młode pokolenie archiwistów i historyków, a także Polskie Towarzystwo Historyczne Koło w Tomaszowie Mazowieckim.