Wola Krzysztoporska: Świętowali zakończone zbiory

dożynki

Tegoroczne Dożynki Gminne odbyły się 28 sierpnia w Glinie. Wybrano najładniejszy wieniec, najodważniejszego kowboja, który „Chwycił byka za rogi” i najlepszych piłkarzy – amatorów. Gwiazdą zespołu był zespół Loverboy.

Dożynki, zwane inaczej Świętem Plonów, są ludowym świętem połączonym z obrzędami dziękczynnymi za zebrane plony i ukończenie prac polowych. W gminie Wola Krzysztoporska tegoroczne święto było obchodzone 28 sierpnia. O godz. 13:30 przy miejscowej kapliczce zebrał się dożynkowy korowód, by dotrzeć na teren przy Domu Ludowym w Glinie. Tam też odprawiona została msza polowa. Słowa uznania dla rolniczego trudu skierował do zebranych gospodarz gminy – wójt Roman Drozdek, który obiecał wypieczony z tegorocznych zbóż chleb dzielić sprawiedliwie. I dzielił go – już na scenie – razem z przewodniczącą Rady Gminy Marią Głowacką i starostami tegorocznych Dożynek Magdaleną Kauc i Michałem Filipkiem.

Podczas dożynkowego ceremoniału przedstawicielki kół gospodyń wiejskich wręczyły włodarzom gminy własnoręcznie wykonane wieńce. Komisja konkursowa wybrała najpiękniejszy. Pierwsze miejsce przyznano wieńcowi z Wygody, drugie – z Bujen, a trzecie – z Lasek. Po ocenie wieńców dożynkowych, przyszedł czas na konkurs „Chwyć byka za rogi”. W tej kowbojskiej konkurencji najlepszy okazał się Krzysztof Bąkowski z Krężnej, drugi był Sebastian Wadowski z Gliny, a trzeci Dawid Magiera z Woli Krzysztoporskiej. Specjalne wyróżnienie otrzymała Magdalena Kraszkiewicz z Blizina.
Puchary wręczono także najlepszym piłkarzom – amatorom z terenu gminy: za I miejsce odebrał go LZS „Oldboy” Wola Krzysztoporska, za II – LZS Wygoda, za III – LZS Woźniki.
Podziękowano również głównym sponsorom Dożynek: firmie transportowej Jana Kauca, firmie PPHU Ekoinżbud i spółce „Eko-Region”.
Następnie na dożynkowej scenie wystąpiły m.in. Pasjonatki, Zespół Pieśni i Tańca „Gorzkowice”, dzieci ze Szkoły Podstawowej w Krzyżanowie oraz Kramska Kapela Podwórkowa.
Po godzinie 19:00 na scenie zagościła muzyka disco polo i dance. Do wspólnej zabawy zaprosił wszystkich zespół Skalar’s, a o 20:00 gwiazda wieczoru – zespół Loverboy.
Po koncercie kontynuowano zabawę podczas dyskoteki pod gwiazdami z zespołem muzycznym Red Dance. Dożynki zakończył pokaz sztucznych ogni.