Sezon na alergie

Wieści katar

Sezon na alergie już trwa. Wiosna, rozkwitające kwiaty i pąki drzew niestety już dla co czwartego Polaka kojarzą się przede wszystkim z uczuleniem, katarem czy łzawiącymi oczami.

Alergia stała się zjawiskiem coraz bardziej powszechnym i jest zaliczana do chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Jest ona reakcją organizmu na tzw. alergen. Warto zaznaczyć, że jest to nieprawidłowa reakcja organizmu, gdyż u zdrowych osób alergeny nie wywołują oznak uczulenia. W wyniku tej reakcji u alergika rozwija się szereg uciążliwych objawów chorobowych, które w najostrzejszej formie mogą zagrażać jego życiu. Wyniki badań epidemiologicznych wskazują na wzrost zachorowalności na choroby alergiczne, zwłaszcza w rejonach uprzemysłowionych. Najczęstszymi objawami alergii jest katar sienny, kichanie, pieczenie spojówek oraz łzawienie. Często alergia przejawia się jako astma oskrzelowa, alergia pyłkowa oraz alergiczne choroby skóry. Rozpoznanie substancji prowadzącej do objawów alergii nie jest łatwe. Można to ustalić dzięki badaniom laboratoryjnym oraz testom alergicznym. Alergia może być przewlekła lub sezonowa.
W Polsce alergię najczęściej wywołują alergeny zawarte w:
pyłkach roślin (np. drzew, traw, zarodniki pleśni),
pokarmach (np. cytrusach, mleku krowim, jajach, rybach, orzechach, czekoladzie),
organizmach zwierząt (sierści kota czy psa, jadzie pszczół, roztoczach kurzu domowego).
Zapewne każdy z nas ma w swoim otoczeniu alergika, o ile sam nim nie jest. Jak radzić sobie z tą chorobą? Z pewnością należy udać się do alergologa. Na rynku farmaceutycznym istnieje również wiele leków bez recepty, które przynoszą alergikom ulgę.

Sinuspax

Sinuspax